Ασταμάτητη η Μπαρτσελόνα (vid)

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Σούπερ Καπ στην Ισπανία, βάζοντας ακόμα ένα Κύπελλο στην πλούσια τροπαιοθήκη της.

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Σούπερ Καπ στην Ισπανία, βάζοντας ακόμα ένα Κύπελλο στην πλούσια τροπαιοθήκη της. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έγραψε ιστορία, καθώς έγινε η μόνη ομάδα που καταφέρνει να πανηγυρίσει για τρεις διαδοχικές χρονιές το Σούπερ Καπ στην Ισπανία, ενώ αυτή ήταν η πρώτη φορά που επικράτησε της “βασίλισσας” στο συγκεκριμένο θεσμό.

Η Ρεάλ Μαδρίτης για ακόμα ένα παιχνίδι πάλεψε, αλλά και πάλι οι παίκτες της έφυγαν με κατεβασμένο το κεφάλι από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή του πλανήτη. Ο Μέσι είχε κέφια και με δύο γκολ, αλλά και μία ασίστ οδήγησε τους Καταλανούς στη νίκη με 3-2.

Το σύνολο του Μουρίνιο όπως και πριν λίγες μέρες στο Μπερναμπέου, ξεκίνησε δυνατά πιέζοντας ψηλά, με σκοπό να δημιουργήσει προβλήματα στην Μπαρτσελόνα στην κυκλοφορία της μπάλας. Ως ένα σημείο το πέτυχε, όμως, αυτός ο τρόπος παιχνιδιού εγκυμονούσε κινδύνους για την άμυνα, καθώς υπήρχε μπόλικος χώρος για να δράσουν οι “μπλαουγκράνα” έτσι και περνούσαν τη μεσαία γραμμή. Ωπερ και εγέννετο. Στο 15 ο Μέσι είδε την κίνηση του Ινιέστα, έβγαλε την κάθετη μπαλιά και ο Ισπανός μόνος απέναντι από τον Κασίγιας δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Η απάντηση της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν άμεση. Μετά από λάθος του Πικέ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κόρνερ και στην εξέλιξη της φάσης ο Κριστιάνο Ρονάλντο με πλασέ νίκησε τον Βαλντές φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσα στο 20′. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, αλλά ακόμα και από το ριπλέι είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς αν ο Σέρχιο Ράμος έχει βρει την μπάλα πριν αυτή φτάσει στον Πορτογάλο. Αν ο Ισπανός έχει ακουμπήσει, τότε το γκολ δεν θα έπρεπε να μετρήσει, ωστόσο ο διαιτητής ορθά έπραξε και έδειξε τη σέντρα.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 26′ άγγιξε το 2-1, αλλά ο Βαλντές με τη βοήθεια του δοκαριού στέρησε από τον Πορτογάλο το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ισπανός γκολκίπερ είπε “όχι” και στον Οζίλ. Ο Πικέ αποτελούσε τον. αδύναμο κρίκο στην κυκλοφορία της μπάλας της Μπαρτσελόνα, καθώς υψηλόσωμος αμυντικός συχνά έκανε το λάθος και επέτρεπε στους αντιπάλους του να επιτεθούν, ωστόσο ο κεντρικός αμυντικός των πρωταθλητών εξιλεώθηκε στο 45′ όταν από δικό του τακουνάκι ο Μέσι βγήκε μόνος απέναντι από τον Κασίγιας και με πλασέ έστειλε την ομάδα του με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Όπως σε κάθε αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης, η ένταση, το σκληρό παιχνίδι και τα νεύρα δεν έλειψαν από τον αγώνα. Τα σκληρά μαρκαρίσματα προκάλεσαν πολλές φορές εντάσεις, ενώ ο ρέφερι του αγώνα χρειάστηκε να βγάλει αρκετές φορές την κάρτα από το τσεπάκι του.

Οι γηπεδούχοι με το γνωστό passing game κρατούσαν τους παίκτες της Ρεάλ όσο γινόταν πιο πολύ εκτός της περιοχής του Βαλντές, ελέγχοντας με αυτό τον τρόπο το ρυθμό του αγώνα. Οσο περνούσαν τα λεπτά, ο Μουρίνιο ρίσκαρε περισσότερο περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Ιγκουαϊν, Κακά. Τελικά οι κινήσεις αυτές απέδωσαν καρπούς, αφού στο 82′ η άμυνα της Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα και ο Μπενζεμά με σουτ πέτυχε το 2-2 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Στο επόμενο λεπτό ο Γκουαρδιόλα έριξε στη μάχη τον Φάμπρεγας, ο οποίος μέσα σε λίγα λεπτά στο ντεμπούτο του έβαλε και αυτό ένα λιθαράκι για την κατάκτηση του τροπαίου από την ομάδα του. Ο πρώην άσος της Αρσεναλ στο 88′ συνδυάστηκε ωραία με τον Αντριάνο, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μέσι με εναέριο πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας διαλύοντας έτσι τα όνειρα των παικτών του Μουρίνιο για την κατάκτηση του Σούπερ Καπ.

Στις καθυστερήσεις τα νεύρα οξύνθηκαν μετά από μία χαζή ενέργεια του Μαρσέλο, ο οποίος στο 54′ είχε χτυπήσει και τον Μέσι. Ο Βραζιλιάνος πραγματοποίησε σκληρό μαρκάρισμα πάνω στο Φάμπρεγας στη γραμμή του πλαγίου μπροστά από τη φυσούνα στο κέντρο του γηπέδου, με αποτέλεσμα να αντικρίσει την κόκκινη κάρτα. Οι παίκτες και των δύο ομάδων έφυγαν από τους πάγκους τους και για λίγα λεπτά υπήρξε ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Ο Οζίλ που είχε βγει αλλαγή στο 78′ αντίκρισε και αυτός την κόκκινη κάρτα.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρώτου φετινού τροπαίου στην Ισπανία. Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε τη σεζόν έτσι όπως σταμάτησε η περσινή και έδειξε πως δύσκολα θα μπορέσουν οι ανταγωνιστές της να της πάρουν τα σκήπτρα.

Η εξέλιξη του αγώνα

90′ Τέλος αγώνα

90+4′ Κόκκινη στον Μαρσέλο για αντιαθλητικό χτύπημα στον Φάμπρεγας. Ενταση μετά την ενέργεια του παίκτης της Ρεάλ, με τους πάγκους των δύο ομάδων να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Κόκκινη και στον Οζίλ

90+3′ Κίτρινη στον Βαλντές

90+1′ Ο Μέσι βγήκε απέναντι από τον Κασίγιας, αλλά ο γκολκίπερ της Ρεάλ μαδρίτης απόκρουσε με τα πόδια

88′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 3-2: Ωραίος συνδυασμός των παικτών της Μπαρτσελόνα, ο Αντριάνο γύρισε από δεξιά και ο Μέσι με εναέριο πλασέ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

85′ Ο Κεϊτά στη θέση του Μπούσκετς

85′ Κίτρινη στον Κοεντράο

83′ Ο Φάμπρεγας στο παιχνίδι στη θέση του Πέδρο

82′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 2-2: Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα, ο Πέπε με το κεφάλι πάσαρε στον Μπενζεμά, ο οποίος με σουτ πέτυχε το 2-2

78′ Ο Κακά στη θέση του Οζίλ

76′ Κίτρινη στον Σέρχιο Ράμος

73′ Ο Αντριάνο στη θέση του Βίγια

70′ Κόρνερ από τα δεξιά από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο Σέρχιο Ράμος σηκώθηκε μόνος του στην καρδιά της άμυνας, αλλά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι

67′ Κόρνερ Μέσι από αριστερά, κεφαλιά του Μπουσκέτς, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι

66′ Σουτ Μέσι μέσα από την περιοχή, ο Κασίγιας έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ

64′ Ο Ιγκουαϊν στη θέση του Ντι Μαρία

63′ Φάουλ Μέσι, ο Βίγια πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο

62′ Κίτρινη στον Πέπε

54′ Κίτρινη στον Μαρσέλο

54′ Κίτρινη στον Κριστιάνο Ρονάλντο και στον Μπούσκετς

46′ Ο Μαρσέλο στη θέση του Κεντίρα

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45′ Τέλος ημιχρόνου

45′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 2-1: Ο Πικέ με τακουνάκι τροφοδότησε τον Μέσι, ο οποίος με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπαρτσελόνα

42′ Κίτρινη στον Τσάβι

37′ Αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, ο Μέσι πιεζόμενος από τον Πέπε επιχείρησε το σουτ, ο Κασίγιας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ με τα πόδια

29′ Σουτ Οζίλ από τα δεξιά της περιοχής, ο Βαλντές έδιωξε σε κόρνερ

28′ Κίτρινη στον Κεντίρα

26′ Σουτ Κριστιάνο Ρονάλντο έξω από την περιοχή, ο Βαλντές απόκρουσε στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

22′ Αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα, σουτ του Πέδρο έξω από την περιοχή, ο Κασίγιας με τα ακροδάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ

20′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-1: Ο Μπενζεμά γέμισε από τα αριστερά της περιοχής, ο Κριστιάνο Ρονάλντο βρήκε την μπάλα, τόσο όσο χρειαζόταν για να τη στείλει στα δίχτυα

15′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-0: Κάθετη μπαλιά του Μέσι, ο Ινιέστα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Κασίγιας στέλνοντας της στη δεξιά γωνία της εστίας

13′ Ο Πέδρο γύρισε από δεξιά, ο Κασίγιας με τα πόδια προ του Μέσι έδιωξε την μπάλα

1′ Σουτ Κριστιάνο Ρονάλντο από αριστερά της περιοχής, ο Βαλντές απόκρουσε με γροθιές