Οβιέδο – Καρταχένα 1-1: Απέφυγε το σοκ (highlights)

Η Οβιέδο απέφυγε την ήττα από την ουραγό Καρταχένα και έσωσε την ισοπαλία 1-1 με πέναλτι του Παουλίνο στις καθυστερήσεις. Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν χωρίς νίκη για έντεκα αγώνες.

Η Καρταχένα μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα σόκαρε τους γηπεδούχους με έναν απίστευτο συνδυασμό γεγονότων.

Η ουραγός άνοιξε το σκορ απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε δεχτεί γκολ για έξι σερί παιχνίδια και 552 λεπτά με το πρώτο γκολ του Καλέρο μετά από δεκατρείς μήνες από την πρώτη ασίστ του Αλαρκόν φέτος.

Το γκολ μάλιστα ο δεξιός μπακ το πέτυχε με βολέ πριν σκάσει η μπάλα με το αριστερό. Σοκ.

Οι γηπεδούχοι φυσικά αντέδρασαν. ΈΒγαλαν το ημίχρονο με 67% κατοχή μπάλας, οκτώ τελικές, καμία εντός εστίας. Καλύτερες οι προσπάθειες των Κάλβο (19′), Καμαράσα (31′) και Σέμπας (45+2).

Η πίεση συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Γκολ του Μπαστόν δεν μέτρησε ως όφσαϊντ (59′) για τους γηπεδούχους.

Ευκαιρίες με Μπρετόνες (70′) και Αλεμάο (90′) χαμένες μέχρι να κερδίσουν πέναλτι οι γηπεδούχοι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων και να το κάνει γκολ ο Παουλίνο για το τελικό 1-1.

Οβιέδο: Ρομάν – Λούκας (67′ Mάσκα), Κόστας, Κάλβο, Μπρετόνες (82′ Πομάρες) – Κολομπάτο, Καμαράσα (67′ Βίτι) – Παουλίνο, Σεοάνε, Σέμπας – Μπαστόν (67′ Αλεμάο)

Καρταχένα: Μαρτίνεθ – Καλέρο, Αλκαλά, Ολίβας, Φοντάν, Χάιρο (82′ Βερδού) – Μούστο (82′ Χέφελ), Ρίκο (62′ Άλαμο), Αλαρκόν – Ρεάλ (62′ Γιάνσον), Ορτούνιο (73′ Ναρβάεθ)