‘Εϊμπαρ – Γρανάδα 4-0 : Απόλαυση υπό βροχή! (hls)

Η 'Εϊμπαρ διέλυσε τη Γρανάδα που δεν εμφανίστηκε στη Χώρα Των Βάσκων και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Πρώτο ημίχρονο φτωχό σε φάσεις με αρκετή ένταση, γκολ φοβερό του Ματέους Περέιρα (1-0, 25ο λεπτό), η Γρανάδα είχε μια φάση με τον 40χρονο Χόρχε Μολίνα και τίποτα άλλο. Στην επανάληψη η Έϊμπαρ ήταν απολαυστική. Αφού απείλησε ο Μολίνα στο 62ο λεπτό ξεκίνησε το πάρτι…Στο 69′ ο Τεχέρο με πανέμορφο γκολ ανέβασε το δείκτη του σκορ (2-0), δύο λεπτά αργότερα ο Στόιτσκοφ έγραψε το 3-0, στο 77ο λεπτό είχε χαμένη διπλή ευκαιρία, στο 79΄είχε δοκάρι με τον Γκονζάλεθ και στο 85ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ με τον Μπαουτίστα που είχε μπει στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Έϊμπαρ επέστρεψε στις νίκες και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς, πίσω από Λας Πάλμας και Αλαβές, ενώ η Γρανάδα συμπλήρωσε δύο ήττες στη σειρά χωρίς μάλιστα να σκοράρει.