Στην Τούμπα οι διαφορές…

Ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση στους "4" του κυπέλλου πήρε ο ΠΑΟΚ, 1-1 με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Φωτορεπορτάζ. Βαλβέρδε: "Δύσκολο να παιχτεί παιχνίδι" Μιχαηλίδης: "Τίποτα δεν τέλειωσε"

Ελαφρύ προβάδισμα για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας πήρε ο ΠΑΟΚ μετα το 1-1 που απέσπασε στον πρώτο προημιτελικό με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη. Οι δυο ομάδες άφησαν ανοιχτούς τους λογαριασμούς τους για τη ρεβάνς  της Τούμπας σε 15 μέρες. Ο Μόντέστο σημείωσε το 1-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ο Βιερίνια ισοφάρισε στο 83ο λεπτό.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τα πάρα πολλά νεύρα των ποδοσφαιριστών και των δυο ομάδων,  οι οποίοι μάλιστα ήρθαν στα χέρια στη «φυσούνα» των αποδυτηρίων κατά την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ έπαιζε από το 24ο λεπτό χωρίς τεχνική καθοδήγηση από τον πάγκο καθώς αποβλήθηκε για διαμαρτυρία ο Μάκης Χάβος. Τέσσερα δοκάρια είχαν οι “ερυθρόλευκοι”.

Τα αρχικά πλάνα
Ο Ερνέστο Βαλβέρδε ξεκίνησε με τον Αντώνη Νικοπολίδη κάτω από τα δοκάρια και τους Τοροσίδη, Μέλμπεργκ, Αβραάμ Παπαδόπουλο και Ραούλ Μπράβο στην αμυντική γραμμή. Ο Μοντέστο για ακόμα ένα ματς ειχε το ρόλο του αμυντικού χαφ με τον Ιμπαγάσα δίπλα του και τους Ριέρα και Ρόμερνταλ στο αριστερό και δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής αντίστοιχα, με το Μιραλάς να αγωνίζεται σε ρόλο κρυφού επιθετικού, πίσω από τον προωθημένο Πάντελιτς, σε ένα 4-2-3-1 για τους ερυθρόλευκους που έμοιαζε πολύ και με 4-4-1-1.
Ο Μάκης Χάβος πιστός στο 4-2-3-1 με το Χαλκιά στο τέρμα και τους Τσιρίλο, Κοντρέρας στο κέντρο της άμυνας. Στο δεξί άκρο της άμυνας ήταν ο Σνάουτσερ και στο αριστερό ο Λίνο. Στη μεσαία γραμμή δίπλα στο Γκαρσία έπαιξε ο Τσουκαλάς, με το Βιερίνια αριστερά, το Φωτάκη δεξιά και τον Ίβιτς πίσω από τον μοναδικό επιθετικό, Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

Ο Μοντέστο νίκησε και τα νεύρα.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ μεγάλη ένταση και αρκετά νευρά και από τις δυο πλευρές. Σε κάθε δυνατή φάση και μαρκάρισμα οι ποδοσφαιριστές είχαν το μυαλό τους στον καβγά με αποτέλεσμα το θέαμα του πρώτου 45λεπτου να είναι κάκιστο. Ο Τριτσώνης ξεκίνησε το παιχνίδι με ολοφάνερη την πρόθεση του να μην δείξει κάρτες με αποτέλεσμα να χάσει τον έλεγχο του ματς από πολύ νωρίς.
Μόλις στο 7ο λεπτό ο βοηθός Τρύφωνας βρέθηκε στο έδαφος από αντικείμενο που τον πέτυχε στο κεφάλι και το οποίο προοριζόταν για το Σαλπιγγίδη. Ο Τρύφωνας συνήλθε και ο Τριτσώνης έδωσε συνέχεια στο ματς.
Στο 24ο λεπτό ο 4ος διαιτητής, Τσινιάρης απέβαλε τον Μάκη Χάβο για διαμαρτυρία με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να συνεχίσει το ματς χωρίς τεχνική καθοδήγηση από τον πάγκο
 Σε ένα πρώτο ημίχρονο όπου το θέαμα ήταν πολύ κακό οι φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες ήταν λίγες. Ο ΠΑΟΚ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία και μάλιστα διπλή στο 26ο λεπτό. Ο Σαλπιγγίδης σούταρε έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ο Πάμπλο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, αλλά ο Νικοπολίδης έκανε ένα βήμα πίσω και πάνω στη γραμμή έδιωξε με υπερένταση
Στο 32 ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι όταν μετά από φάουλ του Ιμπαγάσα, ο Τοροσίδης με κεφαλιά έδωσε στον Μοντέστο, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χαλκιά.
Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι δυο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια χωρίς γκολ, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό. Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Μοντέστο αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι επιχείρησε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστία του Χαλκιά και αφού πρώτα κόντραρε στο σώμα του Τσουκαλά. Το ημίχρονο τελείωσε τα νεύρα όμως συνεχίστηκαν και στη «φυσούνα» των αποδυτηρίων,  με τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων να γίνονται ένα κουβάρι και να ανταλλάσουν μερικές μπουνιές.

Δοκάρια εσεις; Γκολ εμείς…
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πολύ πιο δυνατά κλείνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο τους ερυθρόλευκους στο μισό γήπεδο. Ο Ολυμπιακός παρά την επιστροφή του Ιμπαγάσα είχε πρόβλημα στη μεσαία γραμμή με την απουσία του Φουστέρ να είναι εμφανέστατη.
Παρά την πίεση πάντως ο δικέφαλος δεν κατάφερε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Νικοπολίδη. Αντίθετα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έχασε την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 59ο λεπτό, ο Ριέρα με εντυπωσιακή ενέργεια πέρασε τρεις αντιπάλους του, έβγαλε την κάθετη μπαλιά για τον Μιραλάς. Ο Βέλγος μέσα από την περιοχή και από τα δεξιά επιχείρησε του σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
Όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός ανέβαζε στροφές ενώ η είσοδος του Φετφατζίδη έδωσε περισσότερη ενέργεια στους γηπεδούχους. Στο 67ο λεπτό μάλιστα θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και δεύτερο γκολ εάν η κεφαλιά του Πάντελιτς ύστερα από φάουλ του Ιμπαγάσα δεν σταμάταγε στο οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.
Στο 83ο λεπτό ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε παγώνοντας το Καραϊσκάκη. Ο Τσιρίλο εκτέλεσε φάουλ κάτω από τη μεσαία γραμμή, ο Βιερίνια πετάχτηκε στην πλάτη της ερυθρόλευκης άμυνας κατέβασε την μπάλα και πλάσαρε το Νικοπολίδη γράφοντας το 1-1.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε μέχρι το τέλος για ένα δεύτερο γκολ όμως στο 88 είδε τη μπάλα να χτυπάει δυο φορές στο δοκάρι του Χαλκιά, πρώτα σε σουτ του Ζαϊρί και στη συνέχεια στο σουτ του Τοροσίδη

Η εξέλιξη του αγώνα

1′ Εναρξη αγώνα
5΄Ο Ρόμενταλ έκλεψε από τα δεξιά και έβγαλε τη συρτή σεέντρα, ο Πάντελιτς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, αλλά το πλασέ που επιχείρησε υπό την πίεση του Χαλκιάς δεν ήταν καλό και η μπάλα έφυγε άουτ
7′ Ο Σαλπιγγίδης πήγε να διαμαρτυρηθεί στον πρώτο βοηθό και ένα αντικείμενο που εκτοξεύτηκε από την εξέδρα πέτυχε τον τελευταίο στο κεφάλι
15′ Σουτ Ριέρα έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε πόδι αμυντικού και έφυγε κόρνερ
19′ Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, σουτ του Φωτάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι
24′ Αποβλήθηκε ο Μάκης Χάβος από τον πάγκο του ΠΑΟΚ
26′ Σουτ στην κίνηση του Σαλπιγγίδη λίγο πίσω από το ημικύκλιο της περιοχής, ο Νικοπολίδης έδιωξε σε κόρνερ
26′ Ο Πάμπλο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, αλλά ο Νικοπολίδης έκανε ένα βήμα πίσω και πάνω στη γραμμή έδιωξε δύσκολα
31′ Κίτρινη στον Φωτάκη για χέρι
32′ Φάουλ Ιμπαγάσα, γέμισμα του Ριέρα από τα αριστερά, ο Τοροσίδης με κεφαλιά έδωσε στον Μοντέστο, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χαλκιά
40′ Αρκετά νεύρα και ένταση στα τελευταία λεπτά
44′ Κίτρινη στον Χαλκιά για καθυστέρηση
45′ ΓΚΟΟΟΛ 1-0 Φάουλ Ιμπαγάσα από τα δεξιά, ο Μοντέστο αμαρκάριστος επιχείρησε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστία του Χαλκιά
45′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου
Ενταση στη φυσούνα όταν οι παίκτες των δύο ομάδων κατευθυνόταν προς τα αποδυτήρια

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου
53′ Ο ΠΑΟΚ πιέζει τον Ολυμπιακό το τελευταίο πεντάλεπτο
55′ Ο Βιεϊρίνια ζήτησε αλλαγή. Με δέκα παίκτες ο ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο
56′ Σουτ Ριέρα από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, ο Χαλκιάς έπεσε και έδιωξε
57′ Ο Βιεϊρίνια μπαίνει ξανά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά κουτσαίνει
59′ Εκπληκτική ατομική ενέργεια του Ριέρα που πέρασε τρεις αντιπάλους του, έβγαλε την κάθετη μπαλιά για τον Μιραλάς. Ο Βέλγος μέσα από την περιοχή και από τα δεξιά επιχείρησε του σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι
62′ Σουτ Τσουκαλά έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Νικοπολίδη
63′ Ο Χολέμπας στη θέση του Ριέρα
67′ Φάουλ Ιμπαγάσα από τα αριστερά, κεφαλιά του Πάντελιτς, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι
72′ Ο Φετφατζίδης στη θέση του Ρόμενταλ
73′ Κίτρινη στον Κοντρέρας για φάουλ στον Μιραλάς
74′ Φάουλ Ιμπαγάσα από τα δεξιά, ο Τοροσίδης στην καρδιά της άμυνας πήδηξε μόνος του, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι
82′ Ο Κουτσιανικούλης στη θέση του Φωτάκη
82′ ΓΚΟΟΟΛ Ο Τσιρίλο πίσω από τη μεσία γραμμή εκτέλεσε το φάουλ, ο Βιεϊρίνια έφυε στην πλάτης της άμυνας και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
84′
Ο Ζαϊρί στη θέση του Ραούλ Μπράβο
86′ Ο Μπαλάφας στη θέση του Σαλπιγγίδη
88′ Ο Ζαϊρί επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι, προβολή του Τοροσίδη η στρογγυλή θεά χτύπησε στο αριστερό δοκάρι