Πρόκριση-ανάσα

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα-δύσκολα στη νίκη-πρόκριση 3-2 επί των Τρικάλων. Πολέμης: "Δεν έχω αποφασίσει"

Ο Παναθηναϊκός έκανε μόνος του τη ζωή του δύσκολη  στη νίκη-πρόκριση 3-2 επί των Τρικάλων. Οι «πράσινοι», οι οποίοι στον προηγούμενο αγώνα τους δεν δημιούργησαν ούτε μια τελική προσπάθεια της προκοπής, σκόραραν απόψε δυο φορές μέσα σε 1 λεπτό!  Αλλά και δέχτηκαν δυο γκολ  την ώρα που πανηγύριζαν τις επιτυχίες τους!!

Προηγήθηκαν 2-0 στο τελευταίο λεπτό του α΄ ημιχρόνου και 3-1 στο 68΄ αλλά ούτε αυτή τη φορά κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια χωρίς καρδιοχτύπια. Αν στη θέση των Τρικάλων ήταν μια ομάδα της Σούπερ Λιγκ κανείς δεν ξέρει ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα.

Σταθερός ο Καρνέζης, όποτε χρειάστηκε, έστειλε μήνυμα στον Φερέιρα ότι μπορεί να τον υπολογίζει ως αξιόπιστη λύση στα γκολπόστ. Δεν ισχύει το ίδιο και για τους αμυντικούς οι οποίοι αποδείχτηκαν ευάλωτοι στην όχι και  φαρμακερή επίθεση των Τρικάλων.

Μετά το. θορυβώδες φινάλε στον αγώνα με τον Ολυμπιακό Βόλου η ατμόσφαιρα απόψε στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ ήταν μάλλον ευπρόσδεκτη για τον προπονητή και τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Ο Φερέιρα δοκίμασε τον Καρνέζη κάτω από τα δοκάρια κι επανέφερε στην 11αδα τους Καραγκούνη, Ζιλμπέρτο, Βύντρα, αφήνοντας στον πάγκο τόσο τον Χριστοδουλόπουλο, όσο και τον Γκοβού.

Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να βαδίσουν στα χνάρια των δυο άλλων θεσσαλικών ομάδων (Λάρισα, Ολυμπιακός Βόλου), που αμφότερες είχαν πάρει αποτέλεσμα στο Ολυμπιακό Στάδιο από τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα.

Έμειναν κοντά στο στόχο τους- μάλλον εύκολα- μέχρι το 44΄ λεπτό στο οποίο ο Νίνης με αριστερό (!) σουτ νίκησε τον Τόλιο. Πριν προλάβουν μάλιστα να συνέλθουν από το σοκ βρέθηκαν με δυο γκολ «στην πλάτη» (το δεύτερο πέτυχε ο Λέτο με σουτ από κοντά).

Μέσα στην ευφορία τους οι «πράσινοι» πιάστηκαν στον ύπνο  και  ο Κοντογουλίδης βρήκε την ευκαιρία να μειώσει 2-1 στις καθυστερήσεις ξαναβάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι (και τον Παναθηναϊκό στην. πρίζα).

Στο β΄ ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ο οποίος είχε στην 11αδα τον Χριστοδουλόπουλο αντί του Κατσουράνη (είχε αποχωρήσει τραυματίας στο 41΄) προσπάθησε να πετύχει ένα τρίτο γκολ με το οποίο θα κλείδωνε την πρόκριση.

Το πέτυχε στο 68΄ με τον Βύντρα αλλά αμέσως κλώτσησε την καρδάρα και έχυσε το γάλα, με την αδράνεια που έδειξε στη φάση  του 70΄ κι έδωσε την ευκαιρία στον Κόρμπος να μειώσει σε 3-2 και να κάνει το ματς. ντέρμπι μέχρι το 92΄..

78΄ Ο Γκοβού στη θέση του Καραγκούνη
3-2  70΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο Χρηστου προσποιήθηκε και πάσαρε στον Κόρμπος ο οποίος από κοντά πλάσαρε τον Καρνέζη
3-1 68΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο Νίνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Τόλιος έχασε τη μπάλα στην μονομαχία του με τον  Σαριέγκι και ο Βύντρα απλά την έσπρωξε στα δίχτυα
66′ Ο Λέτο “έκοψε” την μπάλα στο Νίνη, ο οποίος έκανε κακό κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία
62΄ Κόρνερ του Νίνη, κεφαλιά του Μπουμσόνγκ, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
61΄ Ο Μίνγκας πλαγιοκόπησε την άμυνα του Παναθηναϊκού αλλά ο Καρνέζης εκτινάχθηκε και μάζεψε τη μπάλα στη σέντρα-σουτ του παίκτη των Τρικάλων
59΄ Ο Ριζογιάννης στη θέση του Ρούσεφ
57΄ Ο Σισέ από δεξιά έστειλε σέντρα-ξυραφιά αλλά προ του Λέτο έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ ο Μπουκουβάλας
54΄Ο Καραγκούνης δοκίμασε το πόδι του από 25 μέτρα αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
46΄Εναρξη 2ου ημιχρόνου

2-1 45+ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ. Ο Τελκίνσκι σούταρε μέσα από την περιοχή και ο Κοντογουλίδης με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
2-0 45΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ. Ο Λέτο μέσα από την περιοχή με αριστερό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Τόλιο
1-0 44΄ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Ο Νίνης από τη γωνία της περιοχής με αριστερό σουτ αιφνιδίασε τον Τόλιο
43΄ Ο Ρούσεφ απέφυγε τον Σαριέγκι και λίγο έξω από την περιοχή σούταρε για να αποκρούσει σωτήρια ο Καρνέζης
41΄ Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Κατσουράνη
40΄ Ο Καραγκούνης έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σισέ κέρδισε την κεφαλιά από τον Τελκίνσκι άλλά δεν είχε δύναμη και ο Τόλιος μπλόκαρε
35΄Ο Ρούσεφ έκανε λάθος μεταβίβαση και ο Νίνης βγήκε στην αντεπίθεση. Λίγο έξω από την περιοχή σούταρε δυνατά αλλά άστοχα
33΄Ο Νίνης εκτέλεσε φάουλ και ο Μπουμσόνγκ κέρδισε την κεφαλιά, χωρίς όμως να βρει το στόχο
31΄Από λανθασμένη απόκρουση του Σπυρόπουλου, ο Κοντογουλίδης επιχείρησε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα άουτ