Στους “8” με Περόνε

Ο Ατρόμητος νίκησε 1-0 την Καβάλα και πήρε το "εισιτήριο" για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Ατρόμητος, που επικράτησε 1-0 της Καβάλας στο Περιστέρι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Περόνε στο 51ο λεπτό. Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι και με τους δύο τερματοφύλακες σε εξαιρετική μέρα, τη λύση στους Περιστεριώτες έδωσε ο Εμάνουελ Περόνε από την άσπρη βούλα.

Οι δύο προπονητές παρέταξαν τις ομάδες τους ουσιαστικά με το ίδιο σύστημα, 4-3-3. Για τον Ατρόμητο του Γιώργου Δώνη, το αξιοσημείωτο ήταν η επιστροφή του Εμάνουελ Περόνε στην 11άδα μετά από αρκετά παιχνίδια, ενώ για την Καβάλα του Κάσπερτσακ αυτές των Αμπντούν και Ντουγκλάο. Μετά από ένα δεκάλεπτο χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στο Δημοτικό στάδιο του Περιστερίου, οι δύο ομάδες άρχισαν να γίνονται απειλητικές. Μέχρι και το 35′ σημειώθηκαν αρκετές ευκαιρίες και το σκορ θα μπορούσε να είχε ανοίξει σε κάποιες περιπτώσεις, είτε υπέρ της μίας, είτε υπέρ της άλλης πλευράς. Μιχαηλίδης και Γκαλίνοβιτς είχαν το μερίδιό τους στο γεγονός ότι το ματς έμεινε στο 0-0 στην ανάπαυλα, με τον Περόνε να ακούει τα “γαλλικά” του από την εξέδρα για την αστοχία του.

Επέστρεψε και σκόραρε

Ο Αργεντίνος επιθετικός, ωστόσο, έδωσε την “απάντησή” του στην επανάληψη. Στο 50′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Θεοδωρέλη και ένα λεπτό μετά το μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος, δίνοντας στον Ατρόμητο το προβάδισμα και ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Καβάλα προσπάθησε στα επόμενα λεπτά, με τον Κάσπερτσακ να τα παίζει… όλα για όλα στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, ρίχνοντας στη “μάχη” και τον Γιάννου αντί του Θεοδωρέλη, αλλά οι προσπάθειές της σταματούσαν μακριά από τα καρέ των γηπεδούχων. Σε δύο περιπτώσεις που η μπάλα πέρασε, ο Μιχαηλίδης ήταν παρών, ενώ ένα δυνατό σουτ του Πετκάκη απείλησε τον 35χρονο τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Ατρόμητος, που νίκησε για πρώτη φορά την Καβάλα μετά από 6 αναμετρήσεις για το Κύπελλο και “έσπασε” μια δυσμενή παράδοση, αυτή τη φορά… δεν ισοφαρίστηκε, όπως συνηθίζει στα εντός έδρας παιχνίδια του για το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ και πήρε δίκαια την πρόκριση για την προημιτελική φάση, μένοντας “ζωντανός” σε ένα θεσμό που οι άνθρωποί του δείχνουν να πιστεύουν.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Ατρόμητου, Γιάννη Μπρανίκα, που υπηρέτησε την ομάδα του Περιστερίου και σαν παράγοντας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Mιχαηλίδης, Νάστος, Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο (77′ Φαβάλι), Σφακιανάκης, Καμαρά (89′ Καραλής), Σαγκανόφσκι, Περόνε (74′ Αναστασάκος)
Στον πάγκο: Καραγκιολίδης, Τάτος, Καραγκούνης, Σκόνδρας

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Σιόντης (56′ Πετκάκης), Ντουγκλάο, Θεοδωρέλης (78′ Γιάννου), Χργκόβιτς, Ντιε, Καρντόσο, Βουτσίτσεβιτς (55′ Δρόσος), Αμπντούν, Ονούατσι, Ογκμπέτσε
Στον πάγκο:Βαγιέχο, Ντικρόκ, Τόμασιτς, Ναζλίδης

Γήπεδο: Δημοτικό στάδιο Περιστερίου
Διαιτητής: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
Βοηθοί: Πάνου (Αιτωλοακαρνανίας), Γεωργαράκος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Δελφάκης (Αρκαδίας)

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′: Έναρξη της αναμέτρησης
10′: Ο Ατρόμητος είναι πιο δραστήριος στο πρώτο 10λεπτο, αλλά οι προσπάθειές του σταματούν λίγο έξω από την περιοχή του Γκαλίνοβιτς
11′: Ο Καμαρά έκανε το πρώτο σουτ του αγώνα από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε εύκολα την μπάλα
13′: Ο Βουτσίτσεβιτς με κάθετη πάσα βρήκε τον Ονουάτσι, που σούταρε άουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή
20′: Ο Ονουάτσι πήρε την μπάλα από τον Αμπντούν έξω από την περιοχή, προχώρησε, σούταρε με το αριστερό από το ημικύκλιο και έστειλε την μπάλα άουτ, λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μιχαηλίδη
21′: Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ μετά από σέντρα του Νάστου από δεξιά και κεφαλιά “ψαράκι” του Περόνε από κοντινή απόσταση
23′: Ο Μιχαηλίδης αποκρούει εντυπωσιακά το πρώτο σουτ του Βουτσίτσεβιτς, ενώ το δεύτερο του Αμπντούν περνάει ελάχιστα άουτ
25′: Κόρνερ του Νεμπεγλέρα από αριστερά, κεφαλιά πάσα του Μπαζίνσκι στον Καμαρά, ο οποίος από τη μικρή περιοχή σούταρε πάνω στον Γκαλίνοβιτς
31′: Ο Σαγκανόφσκι έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά μετά από κόρνερ του Νεμπεγλέρα από δεξιά, αλλά ο Γκαλίνοβιτς ήταν και πάλι σωστά τοποθετημένος
34′: Ακόμη μία σπουδαία ευκαιρία χάνεται για τον Ατρόμητο, με τον Περόνε να καθυστερεί και να μην τελειώνει όπως θα ήθελε το τετ α τετ του με τον Γκαλίνοβιτς
43′: Έπεσε ο ρυθμός του αγώνα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου
45′: Ένα λεπτό θα είναι ο έξτρα χρόνος του πρώτου μέρους
46′: Λήξη του πρώτου μέρους

Δεύτερο ημίχρονο

46′: Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου
50′: Πέναλτι για τον Ατρόμητο. Ο Θεοδωρέλης ανέτρεψε τον Περόνε στην περιοχή και ο Κουκουλάκης έδειξε το σημείο του πέναλτι
50′: Κίτρινη κάρτα στον Θεοδωρέλη
51′: ΓΚΟΟΟΛ (1-0): Ο Περόνε “νίκησε” τον Γκαλίνοβιτς από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ
55′: Πρώτη αλλαγή για την Καβάλα, με τον Δρόσο να περνάει στη θέση του Βουτσίτσεβιτς
56′: Αλλαγή για την Καβάλα, ο Πετκάκης στη θέση του Σιόντη
58′: Κίτρινη κάρτα στον Σφακιανάκη για φάουλ στον Ντιέ
58′: Κίτρινη κάρτα στον Ντιέ για διαμαρτυρία
74′: Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο Αναστασάκος στη θέση του Περόνε
77′: Αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο Φαβάλι στη θέση του Σαρμιέντο
78′: Τελευταία αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, ο Γιάννου στη θέση του Θεοδωρέλη
79′: Ευκαιρία για την Καβάλα, με την μπάλα να περνάει άουτ μετά το δυνατό σουτ του Πετκάκη έξω από την περιοχή
85′: Κίτρινη κάρτα στον Φαβάλι
89′: Τελευταία αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο Καραλής στη θέση του Καμαρά
90′: Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων
90’+2′: Κίτρινη κάρτα στον Μιχαηλίδη για καθυστερήσεις
90’+5′: Τέλος του παιχνιδιού