Προκρίθηκε με… προπόνηση

Στο Θρασύβουλο ξέσπασε ο Ολυμπιακός μετά την γκέλα στο ματς με τη Δόξα. Οι ερυθρόλευκοι χωρίς να πιάσουν το μάξιμουμ της απόδοσης τους επικράτησαν με 3-0 του Θρασύβουλου στο Καραϊσκάκη και πήραν το εισιτήριο για τους 8 του κυπέλλου Ελλάδας.

Στο Θρασύβουλο ξέσπασε ο Ολυμπιακός μετά την γκέλα στο ματς με τη Δόξα.

Ο Μάρκο Πάντελιτς ο οποίος σημείωσε το πρώτο και το τρίτο γκολ του Ολυμπιακού έγινε ο πρώτος σκόρερ των ερυθρολεύκων σε όλες της διοργανώσεις με 13 τέρματα.
Πολλές αλλαγές σε πρόσωπο στη βασική ενδεκάδα των πρωταθλητών από τον Ερνέστο Βαλβέρδε.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μετά την ισοπαλία στη Δράμα και το βαρύ πρόστιμο που επέβαλε στους ποδοσφαιριστές ο Βαγγέλης Μαρινάκης και το ματς με το Θρασύβουλο προσφερόταν για μια εύκολη νίκη που θα έφερνε τους Πειραιώτες στους 8 του κυπέλλου Ελλάδας.

Με ενδεκάδα αποτελούμενη σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από ποδοσφαιριστές που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής έως τώρα όπως ο Παπάζογλου, ο Ποτουρίδης, ο Χαβίτο, ο Μόνχε, αλλά και ο Φράν Γέστε, ο Ολυμπιακός επέβαλε από το ξεκίνημα το ρυθμό του και μόλις στο 10ο λεπτό κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ.

Ο Αμπντούν μπήκε στη περιοχή από δεξιά, γύρισε στο ύψος του πέναλτι όπου ο Πάντελιτς με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0

Στο 21ο λεπτό ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα τέρματα του απλοποιώντας ακόμα περισσότερο το έργο του στα εναπομείναντα λεπτά.
Ο Αμπντούν και πάλι από δεξιά της περιοχής έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφτασε στον Φουστέρ που από το ύψος της περιοχής έπιασε του σουτ με την μπάλα να κοντράρει, να βρίσκει στο δεξί δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Κασμερίδη…

Στο 24′ οι ερυθρόλευκοι έχασαν μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνουν τρία τα τέρματα τους.
Ο Μόνχε έκανε την κούρσα από αριστερά της περιοχής, έκανε την παράλληλη συρτή σέντρα αλλά ο Φουστέρ δε κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55ο λεπτό ανεβασε το δεικτη του σκορ στο 3-0.

Ο Μοντέστο σέντραρε από δεξιά, ο Πάντελιτς έπιασε το δυνατό σουτ από δεξιά της μικρής περιοχής και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι…
Λιγη ώρα αργότερα ο σέρβος επιθετικός είχε ραντεβού με την ατυχία. Σε μια σύγκρουση του με τον Βασιλείου τραυματίστηκε και αποχώρησε παραχωρώντας τη θέση του στον Ιμπαγάσα.

Μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού το ματς είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους ερυθρόλευκους να έχουν την υπεροχή και το Θρασύβουλο να προσπαθεί να κρατήσει μακριά από την περιοχή του Κασμερίδη τους παίκτες των γηπεδούχων.

Γήπεδο: “Γεώργιος Καραϊσκάκης”
Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης
Βοηθοί: Μαγιάνης, Δημητριάδης

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Μέγιερι, Χαβίτο, Παπαδόπουλος, Παπάζογλου, Ποτουρίδης, Μοδέστο, Γέστε, Φουστέρ, Αμπντούν, Μόνχε, Πάντελιτς
Θρασύβουλος (Λύσσανδρος Γεωργαμλής): Κασμερίδης, Καλαμιώτης, Παγώνης, Βασιλείου, Σύρος, Ψιάνος, Ροκάστλ, Σταμπολζίεφ, Ντακόλ, Σκόνδρας, Ζουμπουλάκης