Άγιος Νικόλαος-Απόλλων Παραλιμνίου 1-2 (1-1 κ.α.): Στους «8» με γκολ στο 109′ (hls)

Ο Απόλλων Παραλιμνίου νίκησε με 2-1 τον Άγιο Νικόλαο στην παράταση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γιώργο Γεωργιάδη, ο Απόλλων Παραλιμνίου νίκησε 2-1 στην παράταση (1-1 κ.α.) τον Άγιο Νικόλαο στο ντέρμπι της Γ’ εθνικής στο Κύπελλο Ελλάδας, και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Λαμία.

Οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες (2-2) στην πρώτη αναμέτρηση στις Σέρρες.

Μόλις στο 2’ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Γεωργιάδη, αλλά ακριβώς στο ημίωρο ο Περικλής Μηνάς-μετά από ασίστ του Μελισσόπουλου-με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου στο 109’ και πάλι ο Γιώργος Γεωργιάδης , αφού έκλεψε τη μπάλα, πέρασε και τον προσωπικό του αντίπαλο, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ πάνω από τον Γιαγκόζη, κάνοντας δύο τα δικά του τέρματα και της ομάδας, χαρίζοντας της τη νίκη-πρόκριση.