Πρόκριση με… τεσσάρα!

Ο Απόλλων επικράτησε 4-2 του Πανηλειακού στη Ριζούπολη και πέρασε στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου. Το παιχνίδι ήταν θεαματικό καθώς οι δύο ομάδες απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι σημειώθηκαν έξι τέρματα.

Οι Πυργιώτες άνοιξαν το σκορ στο 34′ με κεφαλιά του Κρυστάλη εντούτοις τρία λεπτά αργότερα ο Διαμάντης ισοφάρισε με σουτ έπειτα από κεφαλιά του Κισκαμπάνη που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο έμπειρος αμυντικός, όμως, ήταν αυτός που στο 55′ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με κοντινή προβολή, ενώ στο 70′ ο Κοροβέσης με σουτ πέτυχε το 3-1.

Ο Πανηλειακός δεν το έβαλε κάτω και στο 76′ μείωσε με κεφαλιά του Κυριακίδη με αποτέλεσμα να επιστρέψει στη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Στο 88′ ο Απόλλων έμεινε με παίκτη λιγότερο καθώς ο Τσιλιγκίρης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ωστόσο στο επόμενο λεπτό πέτυχε και τέταρτο γκολ με μακρινό σουτ του Διαμάντη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Στάθης Σταθόπουλος): Κόης, Δημογιάννης, Κοροβέσης, Γρομητσάρης, Κισκαμπάνης, Σαββίδης, Διαμάντης, Καραδέμητρος (82′ Μπιμπίρης), Λαζανάς (87′ Τομάς), Κρουσταλέλης (93′ Σεμερτζίδης), Τσιλιγκίρης.
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρακόπουλος, Ταφαρλής, Βάτσης (65′ Γήττας), Μανιάτης (65′ Κυριακίδης), Ακπαρίδης, Κολόκας, Θωνιάτης, Τομαράς, Κάλφας, Λώτας (82′ Μπράβος), Κρυστάλης.