Match Center

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-1: Ο Μουργκ τον στέλνει τελικό (pics, vids)

Με το ένα πόδι στον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο ΠΑΟΚ, ο οποίος απέδρασε στην εκπνοή με γκολ του Μουργκ από απευθείας εκτέλεση φάουλ, επικρατώντας 1-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Εκεί που όλα έδειχναν πως ΑΕΚ και ΠΑΟΚ άφηναν ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς της Τούμπας ήρθε η “χρυσή” αλλαγή του Πάμπλο Γκαρσία να δώσει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στους ασπρόμαυρους. Ο Τόμας Μουργκ με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Τσιντώτα και χάρισε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στον ΠΑΟΚ, ο οποίος πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για το φάουλ που δόθηκε στον Ουάρντα πριν σκοράρει ο Μουργκ.

Προσεκτικές οι δύο ομάδες, δεν ρίσκαραν ιδιαίτερα σε ολόκληρο το 90λεπτό, με την ΑΕΚ να έχει δύο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να πετύχει πρώτη γκολ, ενώ ο ΠΑΟΚ επιθετικά δεν ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος προς την εστία του Παναγιώτη Τσιντώτα.

Σημαντική η επιστροφή του Κώστα Γαλανόπουλου, ο οποίος με τα τρεξίματά του έδωσε ενέργεια στη μεσαία γραμμή της ΑΕΚ, με τον Κρστιτσιτς να ακολουθεί σε απόδοση και να βοηθάει επίσης ανασταλτικά, αλλά και δημιουργικά. Κλεισμένος για ένα ακόμα παιχνίδι ο Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος δεν έδωσε πολλά πράγματα στην επίθεση της Ένωσης.

Τα πλάνα των προπονητών

Με τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα της ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό οι επιλογές του Μανόλο Χιμένεθ, ο οποίος παρέταξε την ομάδα του με 4-2-3-1 και τον Τσιντώτα να επιστρέφει κάτω από την εστία της Ένωσης. Νταντσένκο και Λόπες στα άκρα της άμυνας και Νεντελτσιάρου, Σβάρνας στο κέντρο. Αμυντικά χαφ οι Κρστιτσιτς, Γαλανόπουλος, στον άξονα ο Μάνταλος, δεξιά ο Γκαρσία, αριστερά ο Τάνκοβιτς και στην κορυφή ο Ολιβέιρα.

Μανόλο Χιμένεθ-Πάμπλο Γκαρσία πριν τη σέντρα του ΑΕΚ-ΠΑΟΚ. ΠΗΓΗ: In Time Sports

Με ίδιο σύστημα παρέταξε τον ΠΑΟΚ και ο Πάμπλο Γκαρσία, ο οποίος προχώρησε και αυτός σε τρεις αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Παναθηναϊκό, διατηρώντας τερματοφύλακα τον Πασχαλάκη, στην άμυνα δεξιά τον Βιεϊρίνια και αριστερά τον Μπάμπα, ενώ τα στόπερ ήταν οι Ίνγκασον, Κρέσπο. Ντόουγκλας και Σβαμπ οι αμυντικοί μέσοι, δεξιά ο Αντρίγια Ζίφκοβιτς, αριστερά ο Τζόλης στον άξονα ο Καντουρί και στην κορυφή της επίθεσης ο Κρμέντσικ.

Ελαφριά “κιτρινόμαυρη” υπεροχή

Με τον ΠΑΟΚ να πιέζει ψηλά και την ΑΕΚ να ψάχνει να βρει την αγωνιστική της ισορροπία πέρασε το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να επιτηρούν με τρεις παίκτες τον Λιβάι Γκαρσία και την Ένωση να “σημαδεύει” τον Βιεϊρίνια για να δημιουργήσει προβλήματα στους “ασπρόμαυρους”.

Η πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού ήταν για την ΑΕΚ στο 8ο λεπτό, με τον Τάνκοβιτς να βγάζει ωραία πάσα για τον Λόπες, όμως το διαγώνιο σουτ του Πορτογάλου μπακ σταμάτησε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

ΠΗΓΗ: In Time Sports

Αυτή η ευκαιρία έδωσε “πνοή” στην Ένωση, η οποία ανέβασε την απόδοσή της και με κάθετο παιχνίδι έβγαζε φάσεις, όπως στο 12′ με τον Ολιβέιρα να ψάχνει τον Γαλανόπουλο, ο οποίος για λίγο δεν βρήκε τη μπάλα και στο 13′ με τον Τάνκοβιτς να σουτάρει και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει σχετικά εύκολα.

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε τρόπο να απειλήσει την άμυνα της ΑΕΚ, όμως στο 24′ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι θεωρώντας πως το γύρισμα του Κρμέντσικ βρήκε στο χέρι του Νεντελτσιάρου, Καμπάκοφ και VAR δεν ασχολήθηκαν με τη φάση. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ολιβέιρα έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-0, με το σουτ του Πορτογάλου να αποκρούεται από τον Πασχαλάκη.

Στο 36′ ο Τάνκοβιτς σούταρε από διαγώνια θέση με τον Ίνγκασον να στέλνει τη μπάλα κόρνερ, ενώ στο 38′ από τη σέντρα του Ζίφκοβιτς, ο Κρμέντσικ έκανε την προβολή για να μπλοκάρει εύκολα ο Τσιντώτας.

Ο Πάμπλο Γκαρσία δίνει οδηγίες τους παίκτες του. ΠΗΓΗ: In Time Sports

Σε εκείνο το σημείο ο Χιμένεθ ζήτησε από Γκαρσία και Τάνκοβιτς να αλλάξουν αμοιβαία θέσεις, χωρίς ωστόσο να πάρει κάτι από τους δύο ακραίους επιθετικούς του. Πλευρές άλλαξαν και οι ακραίοι των φιλοξενούμενων και στο 43′ μετά από αμυντική φλυαρία των παικτών της ΑΕΚ και λάθος διώξιμο του Τσιντώτα, ο Τζόλης σούταρε στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον γκολκίπερ της Ένωσης.

Χτύπημα στο 94′!

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη φάση ήταν για τον ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί φάουλ, η μπάλα να περνά από όλους και τον Ελ Καντουρί να μην υποδέχεται σωστά για να μπλοκάρει ο Τσιντώτας.

Ο Λιβάι Γκαρσία με δύο αντιπάλους του ΠΑΟΚ. ΠΗΓΗ: In Time Sports

Η ΑΕΚ απάντησε στο 58ο λεπτό, όταν ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας για να κάνει το παράλληλο γύρισμα προς τον Τάνκοβιτς, με τον Ίνγκασον όμως να κάνει ανεπαίσθητη επαφή με τη μπάλα και να αιφνιδιάζει τον Σουηδό επιθετικό και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει σταθερά.

Γενικώς το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ούτε καλό ρυθμό, ούτε τελικές προς τις δύο εστίες, με τον Αλμπάνη στο 91′ να σουτάρει και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει με δύο προσπάθειες, ενώ στο 94′ το φάουλ του Μουργκ αποτέλεσε το τελειωτικό χτύπημα για την ΑΕΚ. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ τρία λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αφήνοντας στα κρύα του λουτρού την ΑΕΚ που δέχθηκε ένα ακόμα χαστούκι.