Παναχαϊκή και δεν… τρέχει τίποτα!

Κακή παρένθεση φαίνεται πως ήταν για την Παναχαϊκή η ήττα από την ΑΕΚ, αφού μετά τη νίκη με την Επισκοπή, οι Αχαιοί έκαναν άνετο πέρασμα και από τον Πύργο κόντρα στον Πανηλειακό για την 7η αγωνιστική του Νοτίου ομίλου της Football League με 4-2.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν με τέρμα του Τσίτα μόλις στο 2′, ωστόσο η αποβολή και το πέναλτι του Μαζιώτη στο 35′, έφερε την ισοφάριση από την εύστοχη εκτέλεση του Ντα Κόστα στο 36′ με το γκολ του Στεργίδη στο 45′ (1-2) να στέλνει προηγούμενη την Παναχαϊκή στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, μετά τα τέρματα των Μπαλού (49′) και Παντινιώτη (61′) με το 1-4 να… αρχειοθετεί το ματς υπέρ των Πατρινών.

Ο Πανηλειακός μείωσε απλά με τον Τσίτα στο 74ο λεπτό σε 2-4, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με εννιά ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Χατζόγλου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Παναχαϊκή ανέβηκε έτσι στους 15 βαθμούς και υπολείπεται τριών της πρωτοπόρου ΑΕΚ, έχοντας 5 νίκες σε έξι ματς. Ουραγός με έναν πόντο έμεινε ο Πανηλειακός.

Πανηλειακός (Ηλίας Φυντάνης): Γκίνης, Γραικός, Αρμένης, Χατζόγλου, Μπαξεβάνος, Γεωργόπουλος, Μαζιώτης, Εμμανουήλ, Τσίτας, Μπουντόπουλος, Πούρνος (84′ Κωτάτης).

Παναχαϊκή (Δημήτρης Σπανός): Μπαλασάκης, Κάργας, Άλμπι, Πατινιώτης, Μπαλού, Γκαντιάγκα, Ντα Κόστα (64′ Αναστασόπουλος), Χαρτσιάς (84′ Κοντοχρήστος), Μαρουκάκης, Στεργίδης, Ασίγκμπα (59′ Χούσα).