Βέροια-Καβάλα 2-0: Κυρίαρχος στο ντέρμπι κορυφής η “βασίλισσα του βορρά” (hls)

Η Βέροια κέρδισε το ντέρμπι κορυφής με 2-0 και πλέον βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την πρωτοπόρο Καβάλα.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, κυριάρχησαν απόλυτα στο χορτάρι και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας. Με το τρίποντο αυτό έφτασαν τους 34 βαθμούς και επί του παρόντος βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πίσω από την ομάδα του Ανυφαντάκη που κατέχει την πρώτη θέση του Βορείου ομίλου με 35. Τα γκολ του παιχνιδιού σημείωσαν οι Λουκίνας και Πασάς στο 52ο και το 57ο λεπτό αντίστοιχα. Η σημαντικότερη ευκαιρία στον αγώνα σημειώθηκε στο 8′, τότε ο Βελλίδης απέκρουσε πέναλτι του Βαλαβανόπουλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Παπαχρήστος, Μαραγκός, Βεργώνης, Μπλέτσας, Καραγιάννης (69′ Σιμόνι), Πασάς, Πόζογλου, Λουκίνας (80′ Στάμου).

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης (73′ Γιαλαμούδης), Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης, Θωμαϊδης, Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης, Αδαμάκης (60′ Κολλάς).

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Σάββας (Σερρών), Μποζατζίδης (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Μαραγκός – Γαβριηλίδης, Κολλαράς, Βαλαβανόπουλος