Φινάλε με νίκη

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ της Football League ο ΟΦΗ, ο οποίος επιβλήθηκε 2-1 του Διαγόρα στη Νέα Σμύρνη στο πλαίσιο της έκτης και τελευταίας αγωνιστικής.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ της Football League ο ΟΦΗ, ο οποίος επιβλήθηκε 2-1 του Διαγόρα στη Νέα Σμύρνη στο πλαίσιο της έκτης και τελευταίας αγωνιστικής. Η ομάδα της Κρήτης, άλλωστε, είχε εξασφαλίσει την άνοδό της στη Σούπερ Λίγκα πριν από το ματς με τους Ροδίτες, που είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ πίεσε τους αντιπάλους του ωστόσο παρά τις πολλές και σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ. Από την άλλη, οι του Διαγόρα έριξαν το βάρος στον αμυντικό τομέα
προσπαθώντας να διαφυλάξουν το μηδέν παθητικό.

Στην επανάληψη, ο ΟΦΗ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με πλασέ του Παπουλή στο 58′, ενώ δεκαπέντε λεπτά αργότερα ο Ρούσεφ ανέβασε το δείκτη του σκορ με σουτ από το ύψος του πέναλτι.
Ο Διαγόρας αντέδρασε και στο 76′ μείωσε με ατομική ενέργεια και σουτ του Χατζηκοσμά, ο οποίος με τον τρόπο αυτό
διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Διαγόρας (Μιχάλης Τσιβρίνης): Τύρελης (76′ Μανώλακας), Πεταυράκης, Αυγενικού, Μπαούρης, Φράγκος (84′ Χατζημανώλης), Χατζηπέτρος, Καρπαθάκης, Πουλόπουλος (86′ Καραγιάννης), Μαριεττάκης, Χατζηκοσμάς, Μαλλιάκας.
ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Κασμερίδης, Γαλανόπουλος, Μπουλούτ, Ρούσεφ (87′ Καμπάνταης), Γεωργίου, Ουκάρ, Κατσικογιάννης, Τάντιτς (73′ Βερόν), Παπουλής, Κάλαϊτζιτς, Ζαχαράκης.