Περού – Αργεντινή 0-2: «Καθάρισε» από νωρίς

Η Αργεντινή με δύο γκολ στο α’ ημίχρονο πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Περού και παραμένει δεύτερη στα προκριματικά Μουντιάλ Ν. Αμερικής.

Η «αλμπισελέστε» άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό με φαλτσαριστό σουτ του Νικολάς Γκονζάλες έπειτα από ασίστ του Τζιοβάνι Λο Σέλσο, ενώ 11 λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο Μαρτίνες έκανε το 0-2 περνώντας και τον τερματοφύλακα Πέδρο Γκαγιέσε μετά από εξαιρετική πάσα του Λεάνδρο Παρέδες.

Η φιλοξενούμενη είχε πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ αλλά ο Γκαγιέσε κράτησε το σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα για το Περού.

Η Αργεντινή παρέμεινε έτσι αήττητη για 11ο σερί παιχνίδι, ενώ κέρδισε τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας σε προκριματικά πρώτη φορά από το 2000.

Νωρίτερα η Βολιβία έφτασε κοντά στην πρώτη της νίκη μέσα στην Παραγουάη καθώς προηγήθηκε με 2-1, αλλά ισοφαρίστηκε στο 72’ και παραμένει τελευταία, ενώ η Βραζιλία κέρδισε 2-0 στην έδρα της Ουρουγουάης και έχει το απόλυτο των νικών.