Στους «8» οι Ισπανοί, «αριβεντέρτσι» οι Ιταλοί

Η Ισπανία πέτυχε την τέταρτη νίκη της στο μουντομπάσκετ, επικρατώντας 67-60 της Ιταλίας.

Η Ισπανία πέτυχε την τέταρτη νίκη της στο μουντομπάσκετ, επικρατώντας 67-60 της Ιταλίας. Μαζί με την Σερβία είναι πλέον ισόβαθμοι στην κορυφή του 8ου ομίλου και θα παλέψουν για την πρωτιά, ενώ οι Ιταλοί δεν έχουν πιθανότητες πρόκρισης

Αν εξαιρέσουμε το πρώτο 6λεπτο της αναμέτρησης όταν η Ιταλία μπήκε με “φούρια” και κράτησε τη “ρόχα” στους 5 πόντους ενώ η ίδια σκόραρε 15, σε όλο το υπόλοιπο ματς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν.

Οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να σουτάρουν με χαμηλά ποσοστά.

Στα τελευταία 4 λεπτά οι Ισπανοί πέτυχαν 15 πόντους ενώ δέχθηκαν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς  από τους Ιταλούς, μετατρέποντας το “μπλε” προβάδισμα 52-56, σε δικό τους 67-60 που ήταν και το τελικό σκορ.

Παρά το γεγονός ότι ο Γκασόλ ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό, ο Σκαριόλο είδε τους Ερνανγκομέθ, Ρούμπιο και γιουλ να ανταποκρίνονται επιθετικά δίνοντας το ροζ φύλλο και την πρόκριση στους 8 στην ομάδα του.
Οι Ιταλοί που αποχαιρετούν τη διοργάνωση παλεύοντας, αλλά πέφτοντας πάνω σε καλύτερες ομάδες, ο Γκαλινάρι έβαλε 15 πόντους και ο Ντατόμε 12. Σούταραν με μόλις 35% εντός παιδιάς, κάτι που στοίχισε στο τέλος.