Μεξικό-Ουζμπεκιστάν 3-3: Βασικός ο Πινέδα (video)

Ο Ορμπελίν Πινέδα αγωνίστηκε βασικός στη φιλική ισοπαλία 3-3 του Μεξικό με το Ουζμπεκιστάν στις ΗΠΑ.

Ο Μεξικανός ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ αγωνίστηκε σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην ανάπαυλα έγινε αλλαγή. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπομπούρ Αμπντουχαλίκοφ στο 18’, για να ισοφαρίσει ο Ραούλ Χιμένες στο 21’. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Αζιζμπέκ Τουργκουνμπάεφ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, όλα έγιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αρχικά, ο Ραούλ Χιμένες έφερε το ματς στα ίσια με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 81’, ενώ ο Ουριέλ Αντούνα στο 88’, έδωσε το προβάδισμα στους Μεξικανούς. Τελικά, το Ουζμπεκιστάν πήρε την ισοπαλία με το γκολ του Οταμπέκ Σουκούροφ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Καλύτερο το Μεξικό στην αναμέτρηση είχε 19/5 τελικές και 62% κατοχή μπάλας. Το Ουζμπεκιστάν είχε τρεις από τις τέσσερις τελικές του στην αντίπαλη εστία και οι τρεις κατέληξαν στα αντίπαλα δίχτυα.