Αγγλία – Γαλλία 1-2 : Το σπίτι είναι στην Γαλλία (hls)

Its coming home τέλος. Το σπίτι του Παγκοσμίου κυπέλλου αυτή την στιγμή είναι στην Γαλλία. Οι Γάλλοι νικησαν 2-1 και είναι στα ημιτελικά για να παίξουν με το Μαρόκο και να συνεχίσουν την προσπάθεια για το back to back.

Ξεχασμένοι ήρωες… Τσουαμένι και Λορίς

Πολλά και σημαντικά τα πρόσωπα του αγώνα της Αγγλίας με την Γαλλία.

Δεν θα περίμενε κανείς όμως οι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου να είναι ο Ορελίν Τσουαμένι και ο Ούγκο Λορίς.

Ο πρώτος σκόραρε για πρώτη φορά στην καριερα του με την Γαλλία σε επίσημο ματς καθώς έχει άλλο ένα γκολ σε φιλικό. Μακρινό, φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής με τον Πίκφορντ να μην φτάνει στην μπάλα, 1-0 (17′).

Ο δεύτερος έγραψε ιστορία με την 143η συμμετοχή του με την φανέλα της Γαλλίας, ρεκόρ για την χώρα.

Το συνδύασε με δύο υπέροχες αποκρούσες σε προσπάθειες του συμπαίκτη του στην Τότεναμ, Χάρι Κέιν.

Τον σταμάτησε σε τετ-α-τετ, από δύσκολη γωνία, στο 22ο λεπτό και του έπιασε δύσκολα και το μακρινό σουτ στο 29ο λεπτό.

1/2 ο Χάρι Κέιν πρόκριση για την Γαλλία

Παλι οι Άγγλοι θα έχουν να μιλάνε για τα καταραμένα πέναλτι. Αυτή την φορά δεν ήταν η διαδικασία των πέναλτι. Στην κανονική διάρκεια ο Χάρι Κέιν εκτέλεσε δύο.

Ισοφάρισε στο 54ο λεπτό αλλά αστόχησε στο 84ο λεπτό όπου και πάλι θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσα.

Ενδιάμεσα μια καταπληκτική ασίστ του Γκριεζμάν έδωσε την ευκαιρία στον Ζιρού με κεφαλιά να σημειώσει το 2-1 (78′) και να στείλει τους Γάλλους στα ημιτελικά.

Αγγλία : Πίκφορντ – Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς (90+ Γκρίλις), Σο – Χέντερσον (80′ Μάουντ), Ράις, Μπέλιγχαμ – Σάκα (80′ Στέρλινγκ), Φόουντεν (85′ Ράσφορντ), Κέιν

Γαλλία : Λορίς – Κουντέ, Βαράν, Ούπαμεκανό, Ερνάντεζ – Τσουαμένι, Ραμπιό – Ντεμπελέ (80′ Κομάν), Γκριεζμάν, Μπαπέ – Ζιρού