Βολιβία – Παραγουάη 4-0: Έμεινε ζωντανή η «βέρντε»

Η Βολιβία κέρδισε 4-0 εντός έδρας την Παραγουάη για τη 12η Αγωνιστική στα προκριματικά του Μουντιάλ στη Ν. Αμερική.

Η «βέρντε» κέρδισε για τρίτη φορά στον όμιλο  και δεύτερη συνεχόμενη, φτάνοντας στους 12 πόντους την «αλμπιρόχα» και διατηρώντας κάποιες ελπίδες για την 5η θέση. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό με ωραίο μακρινό σουτ του Ραμάλιο, ενώ έξι λεπτά αργότερα η Παραγουάη κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Σανάμπρια αστόχησε από τα 11 βήματα.

Το 2-0 διαμόρφωσε στο 53’ από κοντά ο Βιγιαροέλ, ο οποίος είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο μέρος ως αλλαγή.

Άλλος ένας αναπληρωματικός των γηπεδούχων, ο Αμπρέγο, έγραψε το 3-0 στο 84ο λεπτό εκμεταλλευόμενος λάθος του τερματοφύλακα Σίλβα, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις από τον Φερνάντες.

Βολιβία (Φαρίας): Λάμπε – Ενούμπα, Κιντέρος, Χουστινιάνο (46’ Βιγιαροέλ), Σαγρέδο – Άρσε (78’ Γκονζάλες), Ραμάλιο (61’ Ιμπάνες), Βάκα (46’ Σαουσέδο), Φερνάντες – Μαρτίνς, Αλγαράνας (66’ Αλμπρέγο).

Παραγουάη (Μπερίσο): Σίλβα – Εσκομπάρ, Μπαλμπουένα, Γκόμες, Αλόνσο (69’ Αρθαμένδια) – Σάντσες, Λουσένα (53’ Ο. Ρομέρο), Βιγιασάντι – Γκαμάρα (61’ Γκονζάλες), Σανάμπρια (53’ Α. Ρομέρο), Αλμιρόν (69’ Σάμου).