Όμιλος ΣΤ΄: Ακάθεκτη η Δανία, «αγκαλιά» με τη 2η θέση η Σκωτία (hls)

Η Δανία νίκησε 1-0 την Αυστρία και συνεχίζει ακάθεκτη στον 6ο προκριματικό όμιλο του Μουντιάλ. Στην 2η θέση η Σκωτία που έστω και δύσκολα πέρασε το εμπόδιο των Νήσων Φερόες (0-1)

Από το γκολ του αμυντικού της Αταλάντα Γιόακιμ Μέλε (53΄) κρίθηκε η αναμέτρηση της Κοπεγχάγης μεταξύ της Δανίας και της Αυστρίας (1-0).

Οι Δανοί εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους, όχι μόνο γιατί έχουν μόνο νίκες αλλά κυρίως γιατί δεν έχουν δεχτεί ακόμη γκολ σε αυτή την προκριματική φάση (27-0).
Οι Αυστριακοί έχασαν και τις τελευταίες τους ελπίδες για τη δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ.

«Ίδρωσε» η Σκωτία μέχρι να κάμψει την αντίσταση των Νήσων Φερόες (0-1). Χρειάστηκε να περάσουν 86΄ λεπτά για να πετύχει το νικητήριο γκολ ο Ντιούκς για τους φιλοξενούμενους που μόνο αν… αυτοκτονήσουν θα χάσουν την 2η προνομιούχο θέση που οδηγεί στα μπαράζ.

Το Ισραήλ νίκησε 2-1 την Μολδαβία στον αγώνα της Μπερ Σέβα και ελπίζει σε στραβοπάτημα της Σκωτίας προκειμένου να πλασαριστεί στην 2η θέση του ομίλου. Οι Ζάχαβι (28΄) και Νταμπούρ (49΄) ήταν οι σκόρερ των νικητών, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νικολαέσκου