Group C: Σίφουνας η Ελβετία, ανατροπή για την Βουλγαρία (hls)

Η Ελβετία έκανε το καθήκον περνώντας από το Βίλνιους και παίζει τελικό τον Νοέμβριο με την Ιταλία, η Βουλγαρία χρειάστηκε δύο γκολ του Νεντέλεφ για να πετύχει την ανατροπή κόντρα στην Ιρλανδία.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ – Β.ΙΡΛΑΝΔΙΑ 2-1

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τον Κόνορ Γουάσινγκτον κλείνοντας το σκορ του ημιχρόνου (0-1, 35ο λεπτό), οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν την αναμέτρηση στα ίσα στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Νεντέλεφ που αξιοποίησε το κόρνερ του Ντεσπόντοφ (1-1, 53ο λεπτό) αλλά και να πετύχουν την ανατροπή με τον ίδιο ποδοσφαιριστή μέσα σε δέκα λεπτά (2-1, 63ο λεπτό).

Βουλγαρία (Γιάσεν Πετρόφ): Καράτζχοφ, Τουρίτσοφ, Πέτκο Χριστόφ, Αντρέα Χριστόφ, Βελκόφσκι, Τσότσεφ, Μπόρισλαβ Τσόνεφ (73′ Μαλίνοφ), Ράντοσλαβ Τσόνεφ (46′ Ίλιαν Ίλιεφ), Νεντέλεφ (73′ Γιάνκοφ), Ντεσπόντοφ (90′ Μποζίκοφ), Ατάνας Ίλιεφ (79′ Κράστεφ)

Β.Ιρλανδία (Ίαν Μπάρακλαφ): Πίκοκ -Φάρελ, Φέργκιουσον, Φλάναγκαν, Κάθκαρτ, Μπάλαρντ (82′ ΜακΓκιν), Ντέιβις, ΜακΝέρ, Μαγκένις (67′ Ντάλας), Τόμσον, Μπράντλεϊ (68′ Τζόουνς), Γουάσινγκτον (82′ Τσαρλς)

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ – ΕΛΒΕΤΙΑ 0-4

Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν καθάρισε το ματς στο Βίλνιους στο φινάλε του ημιχρόνου βάζοντας τρία γκολ. Ο επιθετικός της Γκλάντμπαχ, Μπρελ Εμπολό, αξιοποίησε την πάσα του Σακίρι δίνοντας το προβάδισμα στην Ελβετία (0-1, 32ο λεπτό), ο μέσος της Βόλφσμπουργκ, Ρενάτο Στέφεν, ανέβασε το δείκτη του σκορ (0-2, 42ο λεπτό) και ο Εμπολό με δεύτερο προσωπικό γκολ διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (0-3, 45′). Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γκαβράνοβιτς ήρθε από τον πάγκο για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα (90′ , 0-4).

Τον Νοέμβριο (12/11) η Ιταλία υποδέχεται την Ελβετία στο ντέρμπι που θα κρίνει την πρώτη θέση.

Λιθουανία (Βάλντας Ιβανάουσκας): Σέτκους, Μπαραβίκας, Σάτκους, Γκιρντβάινις (89′ Γκασπούιτις), Μπαράουσκας, Σλίβκα, Μεγκελάιτις (89′ Αρμαναβίτσιους), Λασίτσκας, Τσέρνιτς (Βελιούλις), Νοβικόβας, Λαουκζμένις

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Ροντρίγκες, Ελβέντι, Σερ, Βίντμερ, Σόου, Φρόιλερ, Στέφεν (67′ Φάσναχτ), Τσούμπερ (67′ Βάργκας), Σακίρι (76′ Γκαβράνοβιτς), Εμπολό (89′ Ιτεν)