Group E: Χέρι – χέρι η Τσεχία και η Ουαλία (hls)

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ απέκτησε η Ουαλία μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Εσθονίας με 1-0. Νίκη και για την Τσεχία επί της Λευκορωσίας με 2-0.

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ απέκτησε η Ουαλία μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Εσθονίας με 1-0. Στο… κατόπι των Ουαλών βρίσκεται η Τσεχία, η οποία κέρδισε άνετα τη β με 2-0 και ισοβαθμεί (με ένα παιχνίδι περισσότερο) στη δεύτερη θέση του ομίλου με τους Βρετανούς.

Εσθονία – Ουαλία 0-1

Αν και… ζορίστηκε η Ουαλία κέρδισε 1-0 την Εσθονία στο Ταλίν και παρέμεινε σε τροχιά… Κατάρ. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Κίφερ Μουρ της Κάρντιφ στο 12ο λεπτό.

Λευκορωσία – Τσεχία 0-2

Με πρωταγωνιστή τον Πατρίκ Σικ της Μπάγερ Λεβερκούζεν, η Τσεχία επικράτησε 2-0 της Λευκορωσίας στην ουδέτερη έδρα του Καζάν και διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ. Ο Σικ άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό, ενώ ήταν ο παίκτης που έδωσε την ασίστ στον Χλόζεκ για το 2-0 των Τσέχων.