GROUP I : Σπουδαίο διπλό η Αλβανία… άνετα Άγγλοι και Πολωνοί (hls)

Ο Μπρόγια σκόραρε στο 80ο λεπτό και η Αλβανία νίκησε μέσα στην Ουγγαρία με 1-0 για να κρατήσει την δεύτερη θέση του ένατου ομίλου. Ακολουθεί το ντέρμπι με την Πολωνία η οποία νίκησε άνετα το Σαν Μαρίνο. Εύκολη νίκη των Άγγλων στην Ανδόρα.

Ανδόρα – Αγγλία 0-5

Με αρκετούς παίκτες που δεν θεωρούνται βασικοί για την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ οι Άγγλοι πήραν μια άνετη νίκη στην Ανδόρα και αύξησαν την διαφορά τους και θέλουν δύο νίκες στα τρία ματς που απομένουν για να σφραγίσουν την πρόκριση.

Το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Αγγλίας πέτυχε ο αριστερός μπακ της Τσέλσι, Τσίλγουελ (17′) με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο Σάκα (40′) πέτυχε το δεύτερο γκολ των Άγγλων που κυριαρχούσαν στο γήπεδο. Ο Σάκα έγινε ο νεότερος Άγγλος που σκοράρει σε τρία συνεχόμενα ματς της Αγγλίας μετά τον Γουέιν Ρούνι το 2004.

Το πρώτο του γκολ με την Εθνική ομάδα μετά από δύο χρόνια πέτυχε ο Τάμι Έιμπραχαμ που σημείωσε το 0-3 στο 59ο λεπτό ενώ ο Γουόρντ-Πράους στο 79ο λεπτό αστόχησε σε πέναλτι αλλά στην επαναφορά πέτυχε το 0-4. Το τελικό 0-5 σημείωσε ο Γκρίλις τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Ανδόρα (4/4/2) : Γκόμες – Τ. Ρούμπιο, Κ. Γκαρθία (31′ Λίμα, 63′ Ε. Γκαρθία), Γιοβέρα, Μ. Γκαρθία – Τ. Ρούμπιο (82′ Θερβός), Ρεμπές, Βάλες, Βιέιρα – Μαρτίνεθ (64′ Αλάεθ), Σάντσεθ (64′ Φερνάντεθ)

Αγγλία (4/3/3) : Τζόνστον – Τρίπιε, Στόουνς (60′ Τομόρι), Κόουντι, Τσίλγουελ – Γουόρντ-Πράους, Λίνγκαρντ (73′ Μάουντ), Φόουντεν – Σάκα, Σάντσο (73′ Γκρίλις), Έιμπραχαμ (80′ Γουότκινς)

Ουγγαρία – Αλβανία 0-1

Στον αγώνα του Σεπτεμβρίου των δύο ομάδων στην Αλβανία ο Αρμάντο Μπρόγια μπήκε στο 78ο λεπτό και πέτυχε το γκολ νίκης στο 87′ για το 1-0 της Αλβανίας.

Το βράδυ του Σαββάτου μπήκε στο γήπεδο στην Βουδαπέστη, στο 66ο λεπτό και σκόραρε στο 80ο λεπτό για να νικήσουν οι Αλβανοί ξανά τους Ούγγρους με 1-0.

Η Αλβανία κράτησε την δεύτερη θέση του ομίλου και την Τρίτη υποδέχεται την Πολωνία και αν νικήσει είναι το μεγάλο φαβορί για την δεύτερη θέση πίσω από τους Άγγλους.

Ουγγαρία (3/4/3) : Γκουλάτσι – Μπότκα (83′ Α. Λανγκ), Ορμπάν, Ατ. Ζάλαϊ – Νέγκο (83′ Χαν), Α. Νάγκι (71′ Κλάινχαϊσλερ), Σέφαρ, Ζ. Νάγκι – Σάλαϊ (71′ Βέτσεϊ), Ζόμποσλαϊ, Σάλοϊ (59′ Σεν)

Αλβανία (3/4/3) : Μπερίσα – Ισμαΐλι, Κουμπούλα, Τζιμσίτι (30′ Βέσελι) – Χισάι, Μπαρέ, Γκιάσουλα, Τράσι (86′ Μπάλιου) – Ουζούνι (66′ Μπρόγια), Τσεκίτσι (46′ Μπαϊράμι), Τσικαλέσι (66′ Μανάι)

Πολωνία – Σαν Μαρίνο 5-0

Ματς αφιερωμένο στον τερματοφύλακα Φαμπιάνσκι ο οποίος αγωνίστηκε για 57η και τελευταία φορά με την Πολωνία. Συμμετείχε σε δύο Παγκόσμια κύπελλα και τρία Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα.

Η Πολωνία του Πάουλο Σόουζα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με είκοσι τελικές προσπάθειες και δύο γκολ. Ο Σβιντέρσκι άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό μετά από ασίστ του Πλαχέτα. Ήταν το τέταρτο γκολ σε έντεκα συμμετοχές με την Εθνική ομάδα του.

Το δεύτερο γκολ ήρθε δέκα λεπτά αργότερα με τον Μπρόλι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από σέντρα του Κοζλόβσκι. Στο 50ο λεπτό μέσα σε χαμό στην μεγάλη περιοχή του Σαν Μαρίνο, ο Κετζιόρα σκόραρε και σημείωσε το 3-0.

Ο Μπούκσα ήρθε από τον πάγκο στο 72ο λεπτό και σκόραρε ξανά απέναντι στο Σαν Μαρίνο. Χατ-τρικ στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων ενώ τώρα σημείωσε το 4-0 στο 84ο λεπτό και ο Πιότεκ στις καθυστερήσεις πέτυχε το τελικό 5-0.

Πολωνία (4/4/2) : Φαμπιάνσκι (57′ Μαγέτσκι) – Γκούμνι, Χέλικ, Κετζιόρα, Πλαχέτα – Φρανκόβσκι (65′ Μπερεζίνσκι), Κλιχ (46′ Πιότεκ), Λινέτι, Κοζλόβσκι – Λεβαντόβσκι (66′ Μόντερ), Σβιντέρσκι (72′ Μπούκσα)

Σαν Μαρίνο (4/3/3) : Ε. Μπενεντετίνι – Μ. Μπατιστίνι, Ν. Σιμοντσίνι, Μπρόλι (74′ Ρόσι), Παλάτσι (53′ Φάμπρι) – Λ. Τσενσόνι (46′ Γκραντόνι), Ε. Γκολινούτσι, Α. Γκολινούτσι – Μουλαρόνι, Χιρς (46′ Ν. Τομασίνι), Μ. Βιταϊόλι (74′ Μπερνάρντι)

Matchday 7
Ανδόρα – Αγγλία 0-5 (0-1 17′ Τσίλγουελ, 0-2 40′ Σάκα, 0-3 59′ Έιμπραχαμ, 0-4 79′ Γουόρντ-Πράους, 0-5 86’Γκρίλις)
Ουγγαρία – Αλβανία 0-1 (0-1 80′ Μπρόγια)
Πολωνία – Σαν Μαρίνο 5-0 (1-0 10′ Σβιντέρσκι, 2-0 Μπρόλι αυτ., 3-0 50′ Κετζιόρα, 4-0 84′ Μπούκσα, 5-0 90+ Πιότεκ)