Σημαντικές νίκες για Ουρουγουάη και Κολομβία (vid)

Η Ουρουγουάη νίκησε 1-0 τον Ισημερινό εντός έδρας, με γκολ του Γκαστόν Περέιρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η “σελέστε” έφτασε τους 15 βαθμούς και βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ισημερινός έμεινε στους 13 βαθμούς και υποχώρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η Κολομβία από την πλευρά της νίκησε 3-1 τη Χιλή και έκανε το σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου. Το σκορ άνοιξε ο Μπόρχα με πέναλτι στο 19’, ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στην αναμέτρηση στο 20’. Η Χιλή μείωσε με τον Μενέσες στο 56’, όμως ο Κουέστα στο 74’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, “κλειδώνοντας” τη νίκη για την Κολομβία. Η Κολομβία έφτασε τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Χιλή έμεινε στους επτά βαθμούς και βρίσκεται στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Τέλος, η Παραγουάη νίκησε 2-1 τη Βενεζουέλα. Το σκορ άνοιξε ο Μαρτίνες στο 7’, ενώ ο Ρομέρο στο 47’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Τσάνσελορ στο 90’. Οι Παραγουανοί βρίσκονται στην έκτη θέση της βαθμολογίας με έντεκα βαθμούς, ενώ η Βενεζουέλας παρέμεινε στη δέκατη και τελευταία θέση με τέσσερις βαθμούς.