GROUP J : Αποκατέστησαν την τάξη οι Γερμανοί (hls)

Δύο ματς χρειάστηκε ο Χάνζι Φλικ στον πάγκο της Γερμανίας για να την επαναφέρει στην κορυφή του δέκατου ομίλου. Τα πάντσερ διέλυσαν 6-0 την Αρμενία και την προσπέρασαν στην κορυφή. Στο άλλο βραδινό παιχνίδι οι Ρουμάνοι νίκησαν 2-0 το Λίχτενσταϊν.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΑΡΜΕΝΙΑ 6-0

Μετά την νίκη στο Λίχτενσταϊν η Γερμανία προσέφερε θέαμα και επανήλθε στην κορυφή του δέκατου ομίλου καθώς διέλυσε την πρωτοπόρο – πριν το ματς – Αρμενία με 6-0.

Ότι θα επιθυμούσε ένας νέος προπονητής στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι το είδε ο Χάνζι Φλικ στο πρώτο ημίχρονο με τους Αρμένιους. Οι Γερμανοί ήταν απροσπέλαστοι αμυντικά, είχαν καλή κίνηση στην επίθεση και γρήγορα ανακτούσαν ψηλά την κατοχή της μπάλας.

Την καλή εικόνα του πρώτου ημιχρόνου συνόδευσαν και τέσσερα γκολ από τους Γκνάμπρι (6′, 15′), Ρόις (35′) και Βέρνερ (45′).

Στο δεύτερο ημίχρονο στο 52ο λεπτό ήρθε το πέμπτο γκολ από τον Χόφμαν ο οποίος έπαιξε δεξί μπακ ενώ στην πρεμιέρα του με την Γερμανία, ο 19χρονος επιθετικός της Σάλτσμπουργκ, Αντεγέμι έβαλε και αυτός το όνομά του στην λίστα των σκόρερς στις καθυστερήσεις σημειώνοντας το τελικό 6-0.

Γερμανία (4/2/3/1) : Νόιερ – Χόφμαν, Ζούλε, Ρούντιγκερ, Κέρερ – Κίμιχ (60′ Γκιουντογκάν), Γκορέτσκα – Γκνάμπρι (72′ Αντεγέμι), Ρόις (60′ Βιρτς), Σανέ (60′ Μουσιάλα) – Βέρνερ

Αρμενία (4/2/3/1) : Γιουρτσένκο – Χαμπαρτσουμιάν (57′ Τερτεριάν), Βοσκανιάν, Χαρογιάν, Χοβανισιάν – Βμπέιμαρ (46′ Ούντο), Γκριγκοριάν – Μπαρσεγκιάν (70′ Μπιχακτσιάν), Μικιταριάν, Μπαϊραμιάν – Ανταμιάν (46′ Γκελογιάν)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ 2-0

Οι Ρουμάνοι μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και από το εικοστό λεπτό καθάρισαν την υπόθεση νίκη στο παιχνίδι με το Λίχτενσταϊν.

Ο Τόσκα άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης και ο Μανέα στο 18ο λεπτό πέτυχε το δεύτερο τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με μόλις μια τελική προσπάθεια εντός εστίας που δεν την θυμάται κανείς ενώ έφτιαξαν φάσεις μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού.

Οι Ρουμάνοι μπορούσαν και έπρεπε να πετύχουν περισσότερα γκολ στο ματς αλλά ήταν αρκετά άστοχοι και απρόσεκτοι στην τελική προσπάθεια.

Ρουμανία (4/3/3) : Νίτσα – Μανέα, Νεντελτσεάρου (79′ Γκίτσα), Ρους, Τόσκα – Στάνκιου (63′ Κικαλντάου), Ρ. Μάριν, Ολάρου (63′ Μ. Μάριν) – Κορντέα, Χάτζι (80′ Σορέσκου), Μάρκοβιτς (64′ Μαν)

Λίχτενσταϊν (5/3/2) : Μπούχελ – Βόλφινγκερ (82′ Κόλμαν), Γκρουνεφελντερ, Μάλιν, Χόφερ, Γκέπελ – Ν. Φρικ (46′ Σέλε), Φρόμελτ, Χάσλερ (82′ Σπίριγκ) – Καρντέσογλου (64′ Οσπελτ), Γ. Φρικ (70′ Γιλντίζ)

5/9/2021
Ισλανδία – Bόρεια Μακεδονία 2-2 (0-1 12′ Βελκόβσκι, 0-2 54′ Αλιόσκι, 1-2 78′ Μπιάρνασον, 2-2 84′ Γκουντγιόνσεν) θυμηθείτε τι συνέβη στο ματς που έγινε νωρίτερα
Γερμανία – Αρμενία 6-0 (1-0 6′ Γκνάμπρι, 2-0 15′ Γκνάμπρι, 3-0 35′ Ρόις, 4-0 45′ Βέρνερ, 5-0 52′ Χόφμαν, 6-0 90+ Αντεγέμι)
Ρουμανία – Λίχτενσταϊν 2-0 (1-0 11′ Τόσκα, 2-0 18 Μανέα)