GROUP B : Επέστρεψε στην κορυφή η Ισπανία (hls)

Στο Μπανταχόθ οι Ισπανοί δεν είχαν διάθεση για αστεία. Νίκησαν εύκολα τους Γεωργιανούς με 4-0 και επέστρεψαν στην κορυφή του δευτέρου ομίλου όπου βρίσκεται και η Εθνική Ελλάδας.

Από την αρχή ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Ισπανοί “έπιασαν από τον λαιμό” τους Γεωργιανούς και καθάρισαν το παιχνίδι.

Τα γκολ πέτυχαν οι Γκαγιά (14′), Σολέρ (25′) και Φεράν Τόρες (41′) για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, παρόλα αυτά οι Ισπανοί, από κόρνερ της Γεωργίας, με μια καταπληκτική αντεπίθεση βρήκαν και τέταρτο γκολ με σκόρερ τον Σαράμπια (61′).

Στο φινάλε οι Ισπανοί έκαναν συντήρηση δυνάμεων και άρχισαν να σκέφτονται το παιχνίδι που ακολουθεί και το ταξίδι στο Κόσοβο.

Ισπανία (4/3/3) : Σιμόν (74′ Ρόμπερτ) – Αθπιλικουέτα, Γκαρθία (60′ Μερίνο), Λαπόρτ (46′ Αλμπιόλ), Γκαγιά (74′ Μέντεθ) – Ρόδρι, Σολέρ, Γιορέντε – Σαράμπια, Φεράν Τόρες (60′ Φορνάλς), Ρουίθ

Γεωργία (4/2/3/1) : Λόρια – Χαμπράτζε, Κάσια, Γκιορμπελίτζε (76′ Κακαμπάτζε), Αζάροβ (57′ Καζαϊσβίλι) – Αμπουρζάνια (69′ Αλτουνασβίλι), Κανκάβα – Ζάρια (57′ Μικαουτάτζε), Λοχοσβίλι, Μαμουχασβίλι – Νταβιτασβίλι (69′ Τσαχβετάτζε)

5/9/2021
Ισπανία – Γεωργία 4-0 (1-0 14′ Γκαγιά, 2-0 25′ Σολέρ, 3-0 41′ Φεράν Τόρες, 4-0 61′ Σαράμπια)
Κόσοβο – Ελλάδα 1-1 (0-1 45+ Δουβίκας, 1-1 90+ Μουρίτσι) θυμηθείτε τι συνέβη στο ματς της Ελλάδας