GROUP H : Καμία αλλαγή στην κορυφή, ήττα για την Κύπρο (hls)

Το ντέρμπι στην Μόσχα ανάμεσα στην Ρωσία και την Κροατία έληξε ισόπαλο 0-0. Ισόπαλο και το άλλο ματς ανάμεσα σε Σλοβενία και Σλοβακία με 1-1. Η Κύπρος ηττήθηκε δίκαια στην Μάλτα με το βαρύ 3-0.

Μάλτα – Κύπρος 3-0 (40′ Κόκκινη κάρτα Σωτηρίου, 1-0 43′ Άταρντ, 2-0 46′ Τ. Μπονγκ, 3-0 54′ Άταρντ)

Η αποβολή του Σωτηρίου στο 40ο λεπτό άλλαξε ριζικά την εικόνα του αγώνα. Η Μάλτα άμεσα πίεσε και στην επόμενη επίθεση σκόραρε πριν πάει στα αποδυτήρια με τον Άταρντ (43′).

Μια καλά δουλεμένη αμυντικά ομάδα δεν κατάφερε να αντισταθεί στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό προβλημάτισε περισσότερο τον Νίκο Κωστένογλου.

Δέχτηκε άλλα δύο γκολ από τον Τζόζεφ Μπονγκ (46′) και ξανά τον Άταρντ (54′). Βαρύ το τελικό 3-0 για μια Κύπρο που μέχρι στιγμής είχε κάνει εξαιρετική δουλειά στα προκριματικά.

Μάλτα : Μπονέλο – Σο (59′ Ζ. Μάσκατ), Πέπε, Μποργκ – Άταρντ, Πιζάνι, Τέουμα (85′ Καρουάνα), Καμεντζούλι – Τ. Μπονγκ (59′ Ντίμεχ), Π. Μπονγκ (70′ Γκρεχ), Μοντεμπέλο (70′ Σαταριάνο)

Κύπρος : Μιχαήλ – Καρώ, Σωτηρίου, Αντωνιάδης – Ψάλτης, Κυριάκου (71′ Λοΐζου), Αρτυματάς, Ιωάννου – Πίττας (58′ Κάστανος), Χριστοφή (58′ Ηλία), Παπουλής (58′ Παναγιώτου)

Ρωσία – Κροατία 0-0

Μόνο μια τελική προσπάθεια εντός εστίας στο πρώτο ημίχρονο στην Μόσχα. Μόλις πέντε φάουλ. Με διάθεση οι γηπεδούχοι αλλά χωρίς λύσεις έξω από την περιοχή. Η Κροατία έπαιξε μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου.

Δεν άλλαξε κάτι τρομερά στην εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου. Οι Κροάτες έπαιζαν συγκρατημένα αλλά όταν ρίσκαραν (…σπάνια) η Ρωσική άμυνα είχε προβλήματα.

Οι Ρώσοι καλοί μέχρι να φτάσουν έξω από την περιοχή, προσεκτικοί αμυντικά. Δίκαιο αποτέλεσμα το 0-0.

Ρωσία : Γκιγέρμε – Φερνάντες (78′ Σαμοσνίκοβ), Ντιβέγεβ, Τζίκια, Καραβάγεβ – Κουζιάγεβ (84′ Ερόκιν), Μπαρίνοβ, Γκολόβιν – Ιόνοβ (70′ Μπακάγεβ), Ζακαριάν (70′ Τσερίσεβ), Μιραντσούκ (46′ Ζαμπολότνι)

Κροατία : Λιβάκοβιτς – Γιουράνοβιτς, Λόβρεν, Τσαλέτα-Τσαρ (84′ Σκόριτς), Σόσα – Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς – Βλάσιτς, Πάσαλιτς (70′ Ιβάνουσετς), Πέρισιτς (75′ Λιβάγια) – Κράμαριτς (75′ Όρσιτς)

Σλοβενία – Σλοβακία 1-1 (0-1 32′ Μπόζενικ, 1-1 42′ Στογιάνοβιτς)

Οι Σλοβάκοι έκαναν αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν δίκαια με τον Μπόζενικ (32′). Χαλάρωσαν επικίνδυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο όμως και δέχτηκαν την ισοφάριση από τον Στογιάνοβιτς (42′).

Οι Σλοβάκοι άρχισαν με δοκάρι του Κούτσκα (48′) το δεύτερο ημίχρονο αλλά από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες χωρίς μεγάλα ρίσκα, πρόσεξαν την άμυνά τους και τελικά έμειναν στο 1-1.

Σλοβενία : Όμπλακ – Στογιάνοβιτς, Μπλάζιτς, Μεβλίγια, Μπάλκοβετς – Στούλατς (70′ Στάνκοβιτς), Ζάιτς (70′ Τσέριν) – Ίλιτσιτς, Λόβριτς (83′ Μπίγιολ), Μλάκαρ (57′ Τσέρνιγκοϊ) – Σέσκο (83′ Σπόραρ)

Σλοβακία : Ροντάκ – Πεκάρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χολούμπεκ – Λομπότκα, Χάμζικ, Κούτσκα (90′ Ντούντα) – Σραντς (76′ Στρέλετς), Βάις (64′ Μακ), Μπόζενικ (76′ Κόστσελνικ)