Παγκόσμιο συλλόγων: Στα ημιτελικά η Αλ Χιλάλ

Μεγάλη νίκη πέτυχε η πρωταθλήτρια Ασίας, Αλ Χιλάλ από τη Σαουδική Αραβία, καθώς επικράτησε στα πέναλτι με 5-3 της πρωταθλήτριας Μαρόκου και Αφρικής, Βιντάντ Καζαμπλάνκα, και θα παίξει κόντρα στη βραζιλιάνικη Φλαμένγκο στους ημιτελικούς στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, που φιλοξενεί το Μαρόκο.

Συναρπαστικό ήταν το ματς στο Ραμπάτ και με αρκετά νεύρα με αποτέλεσμα να αποβληθεί για τη Βιντάτ ο Γιαμπράνε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και τρία λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Κάνο για την ομάδα της Σαουδικής Αραβίας.

Η ομάδα της Καζαμπλάνκα, έχοντας τη συμπαράσταση πάνω από 50 χιλιάδων φιλάθλων της, προηγήθηκε με το γκολ του Αμλούντ στο 52ο λεπτό, αλλά η Αλ Χιλάλ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Πένο με πέναλτι στο 94′ και να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Και εκεί το σκορ δεν άλλαξε και ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι γηπεδούχοι αστόχησαν δύο φορές και η Αλ Χιλάλ πήρε τη μεγάλη πρόκριση.