Έβερτον-Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Πρόκριση στα ημιτελικά (hls)

Με γκολ του Γκουντογκάν στο 84΄και του Ντε Μπρόινε στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 2-0 την Έβερτον εκτός έδρας και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα δυσκολεύτηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, βρήκε πάντως τη λύση στην επίθεση στο τέλος του ματς και πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης με στόχο το νταμπλ.

H Έβερτον ήταν στα ημιτελικά του θεσμού για τελευταία φορά τη σεζόν 2015-16.

Η Μάντσεστερ Σίτι για τρίτη σερί σεζόν θα βρεθεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου, κάτι που πετυχαίνει  για πρώτη φορά από την δεκαετία του 1930 (1931-34).

Έβερτον: Βιρτζίνια, Χολγκέιτ, Μίνα, Γκόντφρεϊ, Κόλεμαν, Γκόμες, Άλαν, Ντιν, Σίντγκουρσον, Λιούιν, Ριτσάρλισον

Μάντσεστερ Σίτι: Στέφεν, Γουόκερ, Λαπόρτ, Ντίας, Ζιντσένκο, Σίλβα, Φερναντίνιο, Γκουντογκάν, Φόντεν, Ζεζούς, Στέρλινγκ