Νόριτς-Μ.Γιουνάιτεντ 1-2: Την… έσωσε ο Μαγκουάιρ στο 118′

Την παράταση και το γκολ του Μαγκουάιρ στο 118' χρειάστηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για να περάσει στα ημιτελικά του FA Cup.

Μπορεί να δυσκολευτήκε πολύ κόντρα στη Νόριτς, αλλά τελικά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας, στην παράταση του αγώνα.

Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στο 90λεπτο, με τα γκολ των Ιγκάλο (25′) και Κάντγουελ (74′) αντίστοιχα.

Στο 89′ τα «καναρίνια» έμειναν με 10 παίχτες, λόγω της αποβολής του Κλόζε, κάτι που τους στοίχισε στο έξτρα μισάωρο, όταν και… λύγισαν στην πίεση των «κόκκινων διάβολων», με τον Μαγκουάιρ να δίνει την πρόκριση στους φιλοξενούμενους, στο 118‘.

Το ματς:

Χωρίς ρυθμό κυλούσε το πρώτο μέρος στο παιχνίδι, με τη Γιουνάιτεντ να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να δημιουργεί φάσεις μπροστά από την εστία της Νόριτς.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Λίνγκαρντ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για το 1-0 των φιλοξενούμενων, δίχως όμως να τελειώσει σωστά τη φάση.

Τελικά, οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν το προβάδισμα λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, όταν και στο 52′ ο Ιγκάλο εκμεταλλεύτηκε το… περίεργο γύρισμα του Μάτα και με προβολή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στο 70′ η Νόριτς έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Άαρονς… μπήκε στη μέση, αποτρέποντας συμπαίκτη του από το να σκοράρει.

Τέσσερα λεπτά μετά όμως, τα «καναρίνια» ισοφάρισαν με υπέροχο σουτ του Κάντγουελ, εκτός περιοχής.

Στο 89′ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Κλόζε τράβηξε τον Ιγκάλο και αποβλήθηκε από την αναμέτρηση.

Εντέλει το 1-1 παρέμεινε μέχρι και τη λήξη του 90λεπτου και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 96′ της παράτασης γράφτηκε ιστορία, με τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ να πραγματοποιεί για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι έκτη αλλαγή, ρίχνοντας στην αναμέτρηση τον Μαρσιάλ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ασκούσαν μεγάλη πίεση, η οποία επέδωσε καρπούς στο 118′, με τον Μαγκουάιρ να κάνει το 2-1 και να σκοράρει το γκολ πρόκρισης για τη Γιουνάιτεντ.