FA CUP: Πέρασαν Μπράιτον, Μπόρνμουθ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (highlights)

Κάθε άλλο παρά εύκολες ήταν οι προκρίσεις των Μπράιτον και Μπόρνμουθ στην επόμενη φάση του FA CUP, ενώ χωρίς πρόβλημα προκρίθηκε η Σέφιλιντ Γιουν. εις βάρος της Τζίλιγχαμ

ΣΤΟΟΥΚ – ΜΠΡΑΪΤΟΝ 2-4

Όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι είχε ο αγώνας παρά το γεγονός ότι δύο κατηγορίες χωρίζουν τις αντίπαλες ομάδες.
Στο 16΄ με αυτογκόλ του Βαν Χέκε οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται 1-0, όμως το πρώτο ημίχρονο τελείωσε ισόπαλο (1-1) από το γκολ του Εστουπινιάν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Ντανκ στο 52΄ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (1-2) και από την εκτέλεση πέναλτι (στο οποίο υπέπεσε ο Ντανκ) του ΜπέΪκερ, διαμορφώθηκε το 2-2.

Από την σέντρα του Γκρος και την κεφαλιά του Πέδρο στο 71΄ η Μπράϊτον έκανε το 3-2, ενώ ο Βραζιλιάνος διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο 80΄ μετά την ασίστ του Φαν Χέκε.

ΚΠΡ – ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ 2-3

Ένα ακόμη συναρπαστικό παιχνίδι στο Λονδίνο για τo FA CUP.

Με δύο γκολ προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι (40΄ Αρμστρονγκ, 42΄ Ντιούκς), αλλά πολύ γρήγορα η Μπόρνμουθ αντέδρασε και πήρε τα ηνία του αγώνα κυρίως με την επιβλητική της εμφάνιση στο β΄ ημίχρονο. Ο Ταβερνιέ στο 48΄, ο Μουρ δέκα λεπτά αργότερα και ο ΚλάΙφερτ στο 69΄ ήταν οι σκόρερ των νικητών.

ΤΖΙΛΙΓΧΑΜ – ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝ. 0-4

Εύκολο απόγευμα για την Σέφιλντ Γιουν. στην έδρα της Τζίλινχαμ.

Στο 14΄ ο Οσούλα άνοιξε τον χορό των γκολ και ο ίδιος παίκτης στο 39΄ διπλασίασε τα προσωπικά του τέρμα και τα γκολ της ομάδας του. Στο 83΄ και στο 87΄ ο Μακάτι διαμόρφωσε το τελικό 4-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.