O Τραπατόνι γλίτωσε την απόλυση

Ηταν κάτι περισσότερο από σίγουρο ότι αν η Ιρλανδία δεν κέρδιζε και τη Νησιά Φερόε, τότε ο Τζιοβάνι Τραπατόνι θα αποχαιρετούσε το εν λόγω αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας. Τελικά μετά την εκτός έδρας νίκη με 4-1, μάλλον θα μπουν δεύτερες σκέψεις στις τάξεις της ομοσπονδίας.

Ολα τα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Γουίλσον πέτυχε το 0-1 λίγα δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, ο Γουόλτερς έκανε το 0-2 στο 53′, ενώ στο 68′ ο Χάνσεν έβαλε δύσκολα στους Ιρλανδούς μειθώνοτας σε 1-2. Ενας συμπαίκτης του, όμως, τους έβγαλε από αυτή τη θέση βάζοντας αυτογκόλ στο 73, με τον Ο Ντι να διαμορφώνει το τελικό 1-4 στο 88′.

Τεσσάρα η Αυστρία
Με πρωταγωνιστή τον Γιάνκο, ο οποίος σημείωσε δυο τέρματα, η Αυστρία δεν έπεσε αυτή τη φορά θύμα της αμυντικής λειτουργίας του Καζακστάν και με εξαιρετική εμφάνιση και το εμφατικό 4-0 σημείωσε την πρώτη της νίκη στον 3ο όμιλο.
Ο Γιάνκο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 24′, ενώ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το 2-0 στο 63′. Ο Αλάμπα της Μπάγερν πέτυχε το 3-0, ενώ ο Χάρνικ ολοκλήρωσε το θρίαμβο της ομάδας του με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.