Πρωτιές για Αζερμπαϊτζάν

Ο Ρόμπερτ Προσινέτσκι έκανε επιτυχημένο ντεμπούτο στον πάγκο της Εθνικής Αζερμπαϊτζάν, η οποία πέτυχε την παρθενική της νίκη στον όγδοο προκριματικό όμιλο του Euro 2016 με 2-0 επί της Μάλτας, με τον Καβίντ Χουσεΐνοφ να ανοίγει το δρόμο για το τρίποντο με το πρώτο του γκολ στην Εθνική.

Όλες αυτές οι…πρωτιές έλαβαν χώρα στο «Τοφίκ Μπαχράμοφ» του Μπακού, με τους Αζέρους να ρίχνουν τους Μαλτέζους (βασικός ο Χογκ της Καλλονής) στην τελευταία θέση του γκρουπ.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με κεφαλιά του Χουσεΐνοφ, ο οποίος πανηγύρισε έξαλλα το πρώτο διεθνές του γκολ.

Η Μάλτα προσπάθησε για ένα γκολ και είχε δοκάρι στο β’ μέρος με τον Ρ. Φένεκ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που σκόραραν, με τν Ναζάροφ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις, έχοντας μπει σαν αλλαγή νωρίτερα.

Αζερμπαϊτζάν – Μάλτα 2-0
Γκολ:
4′ Χουσεΐνοφ, 90’+2′ Ναζάροφ
ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Προσινέτσκι): Αγκάγεφ, Μενβέντιεφ, Γκουσεΐνοφ, Σαντίγκοφ, Ντασντεμίροφ, Καράγεφ, Χουσεΐνοφ, Αμιρκούλιεφ, Αλασγκάροφ (22′ Κουρμπάνοφ), Ισμαΐλοφ (70′ Ναζάροφ), Ναντίροφ (81′ Πασκουάλ).