Φορτούνα – Άγιαξ 1-2: Στην κορυφή ο “Αίαντας” (vid)

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ολλανδικού πρωταθλήματος διατηρήθηκε ο Άγιαξ.

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ολλανδικού πρωταθλήματος διατηρήθηκε ο Άγιαξ, καθώς η ομάδα του Άμστερνταμ επικράτησε 2-1 της Φορτούνα στο Σιτάρντ και διατήρησε την απόσταση των τριών βαθμών από τη δεύτερη Φιτέσε

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με αυτογκόλ του Σεμπάστιαν Πόλτερ μετά από προσπάθεια του Σχάρς, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 48ο λεπτό με τον Μικαέλ Τιρπάν.

Το νικητήριο γκολ του Άγιαξ πέτυχε ο Σεμπαστιάν Αλέ με κοντινή προβολή στο 64ο λεπτό, ενώ η Φορτούνα Σιτάρντ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, εξαιτίας της αποβολής του Πόλτερ στις καθυστερήσεις του αγώνα.