Έμεν-Άγιαξ 0-5: Άλλο ένα ρεκόρ (hls)

Μετά από δέκα αγωνιστικές ο Άγιαξ έχει σκοράρει 43 φορές. Ιστορικό ρεκόρ παραγωγικότητας για τον Αίαντα που διέλυσε την Έμεν εκτός έδρας με 5-0

Επικό μονότερμα στο Ντε Άουντε Μέιρνταϊκ με τον Άγιαξ να διαλύει άνετα και χωρίς να ανεβάσει ένταση την Έμεν με 5-0.

Ο Άγιαξ σκόραρε τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο με τους Κλάασεν (20′), Λαμπιάντ (29′) και Τραορέ (38′).

Η κατοχή μπάλας στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο ήταν 74% για τον Αίαντα και οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν μόλις 68 πάσες.

Ο Άγιαξ ξεκούρασε στο δεύτερο ημίχρονο Τάντιτς και Τραορέ ενόψει Λίβερπουλ και Champions League.

Το ματς συνεχίστηκε με τον Άγιαξ να κυριαρχεί και να σκοράρει άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Εκέλενκαμπ (69′) και τον Προμές (82′).

Με τα πέντε γκολ που πέτυχε ο Άγιαξ έφτασε τα 42 και έσπασε το ρεκόρ παραγωγικότητας στην ιστορία του μετά από δέκα ματς πρωταθλήματος. Την σεζόν 1981/82 είχε σκοράρει 39 φορές.