Χέρακλες-PSV Αϊντχόφεν: Δίκαιη μοιρασιά, 1-1 (vid)

Στο «Ερβέ Ασίτο» Χέρακλες και PSV Αϊντχόφεν έμειναν στο 1-1 για την 3η αγωνιστική της Eredivisie.

Στο «Ερβέ Ασίτο», Χέρακλες και PSV Αϊντχόφεν έμειναν στο 1-1 για την 3η αγωνιστική της Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς να κινδυνεύσουν στο ελάχιστο από την Αϊντχόφεν.

Μάλιστα στο 31’ ο Φιεργκέβερ προσπάθησε ν’ απομακρύνει την μπάλα με τον ώμο, εκείνη βρήκε στο χέρι του και ο διαιτητής Γιόκεμ Καμπάους καταλόγισε το πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φλουτ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στην επανάληψη η Αϊντχόφεν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον τεχνικό της Ρότζερ Σμιντ να ρίχνει στο ματς τους Μάλεν και Μαντουέκε για να φρεσκάρει την επίθεση του.

Ο Μαντουέκε έκανε άμεσα αισθητή την παρουσία του καθώς στο 50’ ανατράπηκε από τον Μπίλεφελντ κερδίζοντας πέναλτι.
Ο Φίλιπ Μαξ δεν λάθεψε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η Αϊντχόφεν πίεσε για ένα ακόμη γκολ είχε ευκαιρίες με τους Μάλεν (σουτ στο 85’), Μποσκαλί (κεφαλιά στο 89’) και Ντάμφρις (κεφαλιά στο 90+3) χωρίς όμως να μπορέσει να γυρίσει το παιχνίδι.