”Σφαλιάρα” της Χρόνινγκεν στον Άγιαξ (video)

Ο Άγιαξ έχασε από την Χρόνινγκεν (2-1) και υπέστη 3η ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος.

Η Χρόνινγκεν νίκησε τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας για πρώτη φορά μετά από έξι χρόνια σε ένα ματς που μπήκαν πολύ πιο δυνατά από τον Άγιαξ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σίρχαους μόλις στο 16ο λεπτό, με τον δανεικό επιθετικό από τον Αίαντα να δημιουργεί αρκετά προβλήματα στο κεντρικό δίδυμο και με δόση τύχης να βάζει μπροστά την Χρόνινγκεν. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να σκοράρουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως ο Βαρέλα που έκανε ντεμπούτο στο πρωτάθλημα σταμάτησε τον Σίρχαους στερώντας του ένα δεύτερο γκολ σε μοναδικό τετ α τετ.

Ο Άγιαξ άργησε να μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού και με το ξεκίνημα της επανάληψης δέχτηκε ένα ακόμα γκολ από τον Λούντκβιστ, που και αυτό μπήκε με δόση τύχης καθώς κόντραρε στον Μαρτίνες και κατέληξε στα δίχτυα του Βαρέλα (2-0, 52′). Η ομάδα του Τεν Χαχ άρχισε να ανεβαίνει και ξαναμπήκε στο ματς με το 8ο γκολ στην σεζόν από τον Ντόνι Φαν Ντε Μπεκ στο 72ο λεπτό. Μέχρι το τέλος η Χρόνινγκεν είχε τις στιγμές της για να καθαρίσει το παιχνίδι, όπως και ο Άγιαξ για να ισοφαρίσει. Η διαφορά από την δεύτερη Αλκμάαρ παρέμεινε στους τρεις βαθμούς και την ερχόμενη αγωνιστική ο Άγιαξ υποδέχεται στο Άμστερνταμ την PSV.