Τβέντε – Φορτούνα Σιτάρντ 2-0: Προβάρει… σεντόνι (highlights)

Άλλη μια σημαντική νίκη πέτυχε η Τβέντε, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Φορτούνα Σιτάρντ με 2-0 και έκανε ένα ακόμη βήμα για τη διατήρηση της τρίτης θέσης και την εξασφάλιση του εισιτηρίου για τα προκριματικά του Champions League.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δυσκολίες απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Φορτούνα, ωστόσο η… ζωή τους έγινε πιο εύκολη μετά την αποβολή του Βραζιλιάνου Γκουτ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 35ο λεπτό.

Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος ήταν επιθετικός μονόλογος για τη Τβέντε, η οποία άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό με αυτογκόλ του Φοφανά και “κλείδωσε” τη νίκη με το 13ο εφετινό τέρμα του Φαν Βολφσβίνγκελ στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Σιόβας δεν αγωνίστηκε με τη Φορτούνα Σιτάρντ, καθώς εξέτισε ποινή καρτών.

Η Τβέντε μεγάλωσε την απόσταση από την τέταρτη ΑΖ Άλκμααρ στους 8 βαθμούς και μείωσε συνάμα τη διαφορά από τη δεύτερη Φέγενορντ στους έξι, ενώ η Φορτούνα διατηρήθηκε στην 10η θέση του ολλανδικού πρωταθλήματος.