Άγιαξ-Χέρακλες 4-1: Γκολάρες και ποδαρικό με το δεξί (highlights)

Ο νεανικός Άγιαξ δυσκολεύτηκε αλλά πήρε τη νίκη με 4-1 επί της Χέρακλες στο ντεμπούτο του Στέιν στον πάγκο του "Αίαντα", με τον Μέντιτς να πετυχαίνει το γκολ της... χρονιάς.

Ο Άγιαξ βρέθηκε να χάνει στο Άμστερνταμ από την Χέρακλες, όμως η γκολάρα του Μέντιτς στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους τον απάλλαξε από το άγχος στο δεύτερο ημίχρονο για να πάρει τη νίκη με 4-1.

Η ομάδα του Μόρις Στέιν που έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο του Άγιαξ, τελείωσε το ματς με 31 τελικές, οι 13 εκ των οποίων εντός εστίας. Η Χέρακλες προηγήθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ένγκελς, για να απαντήσει με φανταστικό γκολ ο Μέντιτς τρία λεπτά μετά.

Στο δεύτερο μέρος, ο “Αίαντας” κυριάρχησε, έχασε πολλές ευκαιρίες για να φτάσει στην ανατροπή στο 75′ με γκολ του Κούντους. Στη συνέχεια η σκυτάλλη πέρασε στον Μπέργκβαιν που με ωραίο γκολ στο 85′ έκανε το 3-1, ενώ στο 96′ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 4-1.