Έμεν-Άγιαξ 3-3: Το… Mundial έφερε νέα γκέλα (hls)

Με τους περισσότερους παίκτες του Άγιαξ να έχουν το μυαλό τους στο Mundial του Κατάρ, η Έμεν κατάφερε να πάρει τον πρώτο της βαθμό στην Eredivisie κόντρα στον "Αίαντα".

Νέα απρόσμενη βαθμολογική απώλεια για τον Άγιαξ, ο οποίος έμεινε στο 3-3 στην έδρα της Έμεν για την 14η αγωνιστική της Eredivisie.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με το φάουλ του Φελντμάτε, όμως ο Άγιαξ αντέδρασε άμεσα και στο 25′ το σκορ ήταν 1-3! Αρχικά ισοφάρισε με τον Τέιλορ στο 8′, ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-2 στο 22′ και ο Μπεργκβάιν το 1-3 στο 25ο λεπτό.

Ο Άγιαξ θα μπορούσε να πετύχει το 1-4 στο 49′, όμως ο Κούντους πέταξε την ευκαιρία που είχε στέλνοντας τη μπάλα άουτ και στο 58′ ο Ζίφκοβιτς έκανε το 2-3 σκοράροντας κόντρα στην πρώην του ομάδα.

Όσο περνούσε η ώρα η Έμεν πίστευε στην έκπληξη και περισσότερο και αφού γλίτωσε το τέταρτο γκολ στο 66′ στο σουτ του Μπεργκβάιν, αλλά και στο 69′ με το δοκάρι του Κούντους έφτασε στο 3-3 με το πρώτο γκολ του Βέλγου μπακ, Μπουκουάρι.

Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός της Έμεν κόντρα στον Άγιαξ μετά από 6 ματς και πέντε σερί ήττες με τέρματα 2-24!