PSV – AZ 1-2: “Βόμβα” στο Αϊντχόφεν (hls)

Η AZ πέτυχε σπουδαίο διπλό μέσα στο Αϊντχόφεν και μπήκε στην τετράδα. Βασικοί για τους νικητές οι Χατζηδιάκος, Παυλίδης.

Η PSV ξεκίνησε χωρίς κλασικό επιθετικό με αποτέλεσμα να μην δημιουργήσει ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε με το παρθενικό γκολ του Αρμάντο Ομπίσπο με την φανέλα της ομάδας από το Αϊντχόφεν (0-1, 19ο λεπτό). Η AZ είχε μια καλή στιγμή με τον Παυλίδη στο 30ο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε με το γκολ του παλιού παίκτη της Φέγενορντ, Μάρτινς Ίντι (1-1, 40ο λεπτό).

Πέρασαν 20 λεπτά για να απειλήσει η PSV στην επανάληψη, έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία στο 65′ και στο 76ο λεπτό ο Κάρλσον εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Εμβογκό και χάρισε στην AZ μια μεγάλη νίκη μέσα στο Αϊντχόφεν. Η ομάδα του Γιάνσεν παρέμεινε για 11η σερί αγωνιστική αήττητη και μπήκε στην τετράδα, η PSV έμεινε στην δεύτερη θέση πίσω από τον Άγιαξ που παίζει με την Χέρακλες στο Άμστερνταμ (6/2).