Άγιαξ – Άλκμααρ 1-2: Σούπερ ΑΖ (hls)

Με έξοχη εμφάνιση στο Άμστερνταμ η Άλκμααρ επικράτησε του Άγιαξ με 2-1, με το Βαγγέλη Παυλίδη να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ήταν μια υπέροχη παράσταση αυτή της Άλκμααρ στο Άμστερνταμ απέναντι στον πρωτοπόρο Άγιαξ, στον οποίο δεν επέτρεψε να εκδηλώσει στο πρώτο ημίχρονο τελική προσπάθεια στην εστία της, ενώ όταν κατάφερε η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ να ισοφαρίσει οι φιλοξενούμενοι εκτός από απάντηση στην πίεση, είχαν και ιδέες για να ανακτήσουν το προβάδισμα.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα

Ο Βαγγέλης Παυλίδης πέτυχε το 7ο τέρμα του φέτος για να ανοίξει το σκορ στο 50ο λεπτό, ενώ ο Άγιαξ βρήκε τρόπο να ισοφαρίσει με τον Αλέρ στο 73ο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αμπουκλάλ που είχε αντικαταστήσει τον Έλληνα επιθετικό “χτύπησε” στην αντεπίθεση για να γράψει το τελικό 2-1.

Ο Άγιαξ δέχθηκε στο συγκεκριμένο εντός έδρας ματς περισσότερα τέρματα από όσα είχε δεχθεί από την αρχή του φετινού πρωταθλήματος στο ολλανδικό πρωτάθλημα.