Βάαλβαϊκ – Άγιαξ 0-5: Απροβλημάτιστα ο Άγιαξ (hls)

Ο Άγιαξ είχε μείνει χωρίς γκολ και νίκη στα τελευταία δύο ματς στο ολλανδικό πρωτάθλημα και την "πλήρωσε" η Βάαλβαϊκ...

Η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες και η αναγκαιότητα της νίκης για τον Άγιαξ, η οποία είχε προκύψει μετά από δύο διαδοχικές ισοπαλίες στη Ερεντιβίζι, καθόρισαν από την αρχή την εικόνα της αναμέτρησης. κόντρα στη Βάαλβαϊκ.

Ο Σεμπάστιαν Χάλερ στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αίαντα, που γλύτωσε την ισοφάριση στο 25ο λεπτό όταν ο Ρέμκο Πασβίρ έκανε φανταστική επέμβαση στην κεφαλιά του Μίχιελ Κράμερ. Λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου ο Στίβεν Μπεργκχάους έκανε το 2-0 απλουστεύοντας το υπόλοιπο της αναμέτρησης για την ομάδα του.

Η παράσταση για έναν ρόλο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Άγιαξ να σημειώνει ακόμη τρία τέρματα, με τους Μπέργκχαους, Τίμπερ, Χάλερ, για να φτάσει στο τελικό σκορ επιστρέφοντας στις νίκες και το σκοράρισμα στο ολλανδικό πρώταθλημα.