Αϊντχόφεν-Τβέντε 5-2: “Καθάρισε” σε ένα δεκάλεπτο (hls)

Σε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής στην Eredivisie, η Αϊντχόφεν επιβλήθηκε στο "Φίλιπς Στάντιον" 5-2 της Τβέντε

Το ματς κρίθηκε σε ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν το 2-2 του πρώτου μέρους, μεταβλήθηκε σε 5-2, με τρία γκολ μέσα σε ένα δεκάλεπτο από τον Βέρντεσεν στο 54΄και από τον Βινίσιους (58΄, 63΄). Η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ πέτυχε 5 γκολ σε οχτώ τελικές προς την εστία, αλλά έδειξε και πα΄λι κενά στο ανασταλτικό κομμάτι, καθώς δέχτηκε γκολ, για 8ο συνεχόμενο παιχνίδι, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά μετά απόαπό τη σεζόν 1968-69.

Δείτε τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η Τβέντε προηγήθηκε με τον Βλαπ στο 13ο λεπτό, αλλά με Βέρτεσεν (14΄) και Ζάχαβι (27΄) η Αϊντχόφεν βρέθηκε μπροστά στο σκορ, πριν ισοφαρίσει με πολύ ωραίο σουτ ο Ζερούκι στο 44ο λεπτό. Αυτή ήταν η 7η ήττα σε 9 ματς (με 2 ισοπαλίες) της Τβέντε στο “Φίλιπς Στάντιον”.