Αϊντχόφεν – Σπάρτα Ρότερνταμ 2-1: Νίκησε δύσκολα, πλησίασε τον Άγιαξ στην κορυφή (hls)

Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ πήρε μια δύσκολη νίκη και πλέον είναι σε απόσταση ενός βαθμού από την κορυφή.

H Αϊντχόφεν στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Eredivisie επικράτησε της Σπάρτα Ρότερνταμ με σκορ 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δυσκολέψουν αρκετά την PSV αφού μέχρι το 82ο λεπτό το ματς ήταν στο 0-0 με τον Οκόγιε να είναι εξαιρετικός και να κάνει καθοριστικές επεμβάσεις αλλά τελικά να μην καταφέρνει να διατηρήσει την εστία του ανέπαφη σε ολόκληρη την διάρκεια του ματς.

Η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ πίεσε αρκετά δημιούργησε πολλές ευκαιρίες ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και είχε και δοκάρι με τον Ζάχαβι στο 78ο λεπτό, αλλά η καλή βραδιά του Οκόγιε και η σωστή αμυντική λειτουργία της Σπάρτα κρατούσαν το ματς στην ισοπαλία.

Την εξίσωση έλυσε με μια ατομική ενέργεια και ένα εξαιρετικό σουτ ο Σανκαρέ στο 82ο λεπτό για να ακολουθήσει ένα ακόμη τέρμα για τους γηπεδούχους 3 λεπτά αργότερα από τον Τόμας μετά από ασίστ του Γκάγκμπο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Τι στο 90 της αναμέτρησης.