Άγιαξ-Ουτρέχτη 0-1: “Ηρωικό” τρίποντο με βασικό Δουβίκα (hls)

Στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα υποχρέωσε τον Άγιαξ, η Ουτρέχτη του Τάσου Δουβίκα, η οποία επιβλήθηκε 1-0 μέσα στο "Γιόχαν Κρόιφ Αρένα".

Ο 22χρονος Έλληνας επιθετικός έπαιξε σε όλο το παιχνίδι, τρέχοντας ακατάπαυστα, ενώ είχε και μία καλή ευκαΙρία στο πρώτο ημίχρονο να σκοράρει, αλλά το πλασέ του μέσα από την περιοχή, έδιωξε με υπερένταση ο Ταλιαφίκο.

Η ομάδα του Ρενέ Χάκε ήταν άψογα στημένη στο γήπεδο και με εξαίρεση το τελευταίο 10λεπτο που ο Άγιαξ είχε εγκατασταθεί στην αντίπαλη περιοχή, κινδύνευσε λίγες φορές, με τον γκλκίπερ της Ουτρέχτης, τον Μάρτεν Πας να πραγματοποιεί μία εκπληκτική τριπλή επέμβαση στο 56ο λεπτό σε δύο σουτ του Αλέρ και ένα του Μπέρχαους. Το “χρυσό” γκολ της νίκης το πέτυχε στο 77΄ένας πρώην παίκτης του Άγθιαξ ο Τζάνγκο Βάμερνταμ με ωραίο αριστερό σουτ στο 77ο λεπτό.