Φορτούνα Σ. – Άγιαξ 0-5: Μια ασταμάτητη μηχανή (hls)

Ο Άγιαξ νίκησε εύκολα εκτός έδρας την Φορτούνα Σιτάρντ με 5-0. Έχει πέντε σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις έχοντας σκοράρει 26 φορές.

Από την αρχή του αγώνα ο Άγιαξ ήταν ανώτερος και πήρε την κατοχή της μπάλας. Το γκολ ήταν θέμα χρόνου παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να είναι συμπαγείς.

Χωρίς ο Αίαντας να παίζει σε φουλ ρυθμούς πέτυχε τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Μπέργκχαϊς (11′), Μαζράουι (27′) και Τάντιτς (38′).

Χαλαρός μέχρι το 70ο λεπτό ο Άγιαξ δεν απείλησε και δεν απειλήθηκε αλλά ανέβασε ταχύτητα και σκόραρε ξανά.

Με τους Κουντούς (72′), Ταλιαφίκο (77′) έφτασε στο τελικό 0-5 και παρέμεινε στην κορυφή του Ολλανδικού πρωταθλήματος.

Φορτούνα Σιτ. (4/4/1/1) : Φαν Ος – Τιρπάν (8′ Μπαγκνταντί), Άνγκα, Γιάνσεν, Κοξ (81′ Λόνβαϊκ) – Χάνσον (81′ Νόσλιν), Τέκι, Ρίνστρα (81′ Μουσάμπα), Ντουάρτε – Σέουντγενς – Σαμπού (72′ Λακέ)

Άγιαξ (4/3/3) : Πάσφιερ – Μαζράουι, Σχουρς, Μαρτίνες (65′ Ταλιαφίκο), Μπλιντ – Άλβαρες, Μπέργκχαϊς (46′ Κουντούς), Χράφενμπερχ (75′ Τέιλορ) – Άντονι, Τάντιτς (82′ Ντανίλο), Αλέρ (65′ Νταράμι)