Στην Ευρώπη με “περιπέτεια”

Το "εισιτήριο" για το Europa League πήρε η Ντεν Χάαγκ που επικράτησε με 4-3 της Γκρόνινγκεν στη διαδικασία των πέναλτι.

Το “εισιτήριο” για το Europa League πήρε η Ντεν Χάαγκ που επικράτησε με 4-3 της Γκρόνινγκεν στη διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα της Χάγης είχε νικήσει 5-1 στο πρώτο παιχνίδι, αλλά στη ρεβάνς της Κυριακής (29/5) κατάφερε να… χάσει με το ίδιο σκορ. Το ημίχρονο έληξε 1-1 (24′ Μάταβς – 37′ Ίμερς), αλλά η Γκρόνινγκεν έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι στην επανάληψη και ισοφάρισε το σκορ με τέρματα των Φαν Ντάικ (50′, 58′), Μπακούνα (56′) και Μάταβς (88′ πεν.).

Η Ντεν Χάαγκ, που έμεινε με 10 παίκτες στο 88′ λόγω αποβολής του Πικέ, κατάφερε να αντέξει στον έξτρα χρόνο της παράτασης και πήρε τελικά το ευρωπαϊκό “εισιτήριο” στα πέναλτι.