“Καθάρισε” στο δεύτερο

Η ΑΕΚ πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε εύκολα του Ηλυσιακού με 3-0. Οι νικητές είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα τέρματα, ενώ απειλήθηκαν λίγες φορές από τους αντιπάλους τους.

Ωστόσο ο Δέλλας δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος από τους παίκτες του, αφού για ακόμα μία αναμέτρηση οι “κίτρινοι” ξόδεψαν ένα ολόκληρο ημίχρονο, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες.

Τελικά το “γόρδιο δεσμό” έλυσε ο Γεωργέας στο 55′ ένα λεπτό μετά από τη δύσκολη απόκρουση του Καραγκιολίδη στο σουτ του Ιωαννίδη. Ο αρχηγός της Ενωσης από κοντά πλάσαρε σωστά και άνοιξε το σκορ. Μετά το γκολ λύθηκαν τα πόδια των φιλοξενούμενων και στο 60′ ο Μπρέσεβιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 76′ ο Πόποβιτς. Ο Κροάτης “τσίμπησε” την μπάλα πάνω από τον Νικολάου και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα.

Οι 11αδες:
Ηλυσιακός: Νικολάου, Φίπε, Ιωαννίδης, Σίσκος, Καραπιπέρης, Αμανατίδης, Μασούρας, Φλέγγας, Κωσταντίνου,
Στρατάκης, Κάμπας.

ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Αργυρίου, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γεωργέας, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Γροντής, Πόποβιτς.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1′ Εναρξη αγώνα

3′ Σουτ Μπρέσεβιτς, η μπάλα ψηλά άουτ

8′ Σουτ μασούρα, η μπάλα χτυπάει σε αμυντικό και φεύγει κόρνερ

11′ Σουτ Ντακόλ, ο Καραπιπέρη έδιωξε πάνω στη γραμμή

18′ Σέντρα Πόποβιτς, η μπάλα πέρασε μπροστά από όλους

20′ Σουτ Κορδέρο, μπλόκλαρε ο Νικολάου

22′ Σουτ Ντακόλ, μπλόκαρε ξανά ο Νικολάου

26′ Ο Γροντής γύρισε από τα πλάγια, αλλά ο Μπρέσεβιτς δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να την στείλει στην κενή εστία. Η καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ στο παιχνίδι

34′ Ο Μπρέσεβιτς μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα, αλλά ο Ιωαννίδης έδιωξε σε κόρνερ προ του Ντακόλ

38′ Ο Μητσόπουλος στη θέση του Κωσταντίνου

42′ Σουτ Πόποβιτς, ο Νικολάου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

44′ Κίτρινη στον Γεωργέα

45′ Ο Κορδέρο πάσαρε στον Πόποβιτς, αλλά το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε στόχο

46′ Εναρξη δευτέρου ημιχρόνου

53′ Ο Καραγκιολίδης σταματά δύσκολα το σουτ του Ιωαννίδη

54′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ Γεωργέας: Ο Πόποβιτς γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Γεωργέας με σουτ άνοιξε το σκορ

60′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ Μπρέσεβιτς: Ο Κορδέρο τροφοδότησε τον Μπρέσεβιτς, ο οποίος με σουτ κάνει το 0-2

63′ Ο Μπρέσεβιτς προσπάθησε να “κρεμάσει” τον Νικολάου, αλλά ο τελευταίος μπλόκαρε

65′ Ο Κολοβός στη θέση του Μασούρα

67′ Σουτ Κορδέρο, ο Νικολάου μπλόκαρε

70′ Ο Αγγελόπουλος στη θέση του Φλέγγα

73′ Ο Πεταυράκης γύρισε στον Μπρέσεβιτς, αλλά το σουτ του τελευταίου δεν βρήκε στόχο

76′ ΓΚΟΟΟΟΟΛ πόποβιτς: Ο Πόποβιτς πρόλαβε τον Νικολάου και με πλασέ έκανε το 0-3

78′ Ο Τσεβάς στη θέση του Μπρέσεβιτς

80′ Ο Πληαρούτας στη θέση του Γεωργέα

85′ Ο Καζβιρόπουλος στη θέση του Ντακόλ

89′ Σουτ Καζβιρόπουλου από το σημείο του πέναλτι, ο Νικολάου έδιωξε