Έσπειρε…θύελλες! (video)

Η ΑΕΚ υπέστη την πρώτη ήττα της στη Γ' Εθνική, με τη Θύελλα Ραφήνας να την κερδίζει 1-0 με γκολ στις καθυστερήσεις!

Η ΑΕΚ υπέστη την πρώτη ήττα της στη Γ’ Εθνική, με τη Θύελλα Ραφήνας να την κερδίζει 1-0 με γκολ στις καθυστερήσεις!

Έπειτα από δύο συνεχόμενες «οκτάρες» στο ΟΑΚΑ, η Ένωση παρουσιάστηκε αγνώριστη στο γήπεδο του Μενιδίου και δέχτηκε ένα ιστορικό «χαστούκι», με τους τυπικά γηπεδούχους να σκοράρουν στη μοναδική τους ευκαιρία στο ματς!

Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα είχε καλή κυκλοφορία μπάλας στο πρώτο μέρος αλλά της έλειπε η τελική προσπάθεια, βρίσκοντας μπροστά της πάντα τον ηρωϊκό τερματοφύλακα της Θύελλας Κατσούλη. Στο β’ όμως η απόδοσή της έπεσε κατακόρυφα και στο τέλος τιμωρήθηκε…

Ο διοικητικός ηγέτης της ΑΕΚ Δημήτρης Μελισσανίδης βρέθηκε στο γήπεδο και στο 80′ αποχώρησε από τη θέση του, παρακολουθώντας τα τελευταία λεπτά από τα κάγκελα του γηπέδου!

Τα πλάνα του Δέλλα

Ο Τραϊανός Δέλλας παράταξε την ομάδα του με 4-2-3-1, έχοντας το Βούρα κάτω από τα δοκάρια, αμυντική τετράδα τους Τσουκαλά (δεξιά), Ρόβα, Σταθάκη και τον Πεταυράκη (αριστερά). Οι Κορδέρο και Ανάκογλου αμυντικά χαφ, οι Πλατέλλας και Γροντής στα άκρα, ο Ντακόλ πίσω από τον προωθημένο Μπρέσεβιτς.

Έλειπε το κάτι παραπάνω

Η εικόνα του αγώνα δεν είχε καμία σχέση για την ΑΕΚ σε σύγκριση με τα δύο προηγούμενα -εντός έδρας- παιχνίδια. Στο αχανές ΟΑΚΑ η Ένωση έβρισκε πανεύκολα τους χώρους για να επιτεθεί, στο Μενίδι όμως τα βρήκε σκούρα, καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι μπορούσαν πιο εύκολα να κλείσουν τους διαδρόμους προς την άμυνά τους.

Η Ένωση είχε αρκετά γρήγορη ανάπτυξη και κυκλοφορία μέχρι να βρεθεί μπροστά στην περιοχή της Θύελλας, αλλά της έλειπε το κάτι παραπάνω, με τους Μπρέσεβιτς, Ντακόλ και Πλατέλλα να μην δείχνουν σε καμία περίπτωση την εκτελεστική δεινότητα προηγούμενων αγώνων. Και όποτε οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να εκτελέσουν, έπεφταν πάνω στον εκπληκτικό γκολκίπερ της Θύελλας Κατσούλη, με σημαντικότερη επέμβασή του αυτή του 30′ στην κεφαλιά του Σταθάκη.

«Χαστούκι» στις καθυστερήσεις

Σχεδόν με την έναρξη του β’ μέρους, ο Δέλλας έριξε στο ματς τους Γεωργέα και Ράμα αντί των Πεταυράκη και Γροντή, ωστόσο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Αντίθετα, η καλή κυκλοφορία της μπάλας από την ΑΕΚ πήγε περίπατο, τα σουτ έξω από την περιοχή κυριάρχησαν και όσο περνούσε η ώρα το άγχος για ένα γκολ αυξανόταν.

Στο 90′ ο Μπρέσεβιτς είχε τη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει υποχρεώνοντας τον Κατσούλη σε εντυπωσιακή επέμβαση, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να έχουν «κατασκηνώσει» στην περιοχή της Θύελλας.

Οι γηπεδούχοι όμως αποφάσισαν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να βγουν από το καβούκι τους, κέρδισαν ένα κόρνερ και ο Μητρόπουλος (ο οποίος είχε μπει σαν αλλαγή λίγο νωρίτερα) εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας της Ένωσης, χαρίζοντας στην ομάδα της Ραφήνας σίγουρα την μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της και υποχρεώνοντας την Ένωση στην πιο ταπεινωτική της δικής της…

Έξαλλα πανηγύρια για τους νικητές

Η έκφραση του Μπάγεβιτς τα λέει όλα…

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Σουτ του Ανάκογλου από πολύ κοντά, ο Ματζίρος έκοψε σε κόρνερ.
2′ Πλασέ του Ντακόλ, η μπάλα άουτ.
5′ Παράλληλη σέντρα σουτ του Γροντή, δεν βρέθηκε κανένας να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
13′ Σουτ του Γροντή, αδύναμο και μπλόκαρε ο Κατσούλης.
17′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ με κεφαλιά του Μπρέσεβιτς που πέρασε άουτ έπειτα από σέντρα του Τσουκαλά.
19′ Σουτ του Μπρέσεβιτς, η μπάλα άουτ.
20′ Ο Πεταυράκης έβγαλε στον Γροντή, αυτός έκανε τη σέντρα, ο τερματοφύλακας της Θύελλας απόκρουσε και ο Πλατέλλας στην επαναφορά σούταρε πάνω σοτν γκολκίπερ.
30′ Κεφαλιά Σταθάκη μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόβα, εντυπωσιακή απόκρουση από τον Κατσούλη.
36′ Σουτ του Κορδέρο, έδιωξε σε κόρνερ ο Κατσούλης.
40′ Προσπάθεια του Ανάκογλου, απόκρουσε ο Κατσούλης, στην επαναφορά πλάσαρε ο Πλατέλλας σε κενή εστία αλλά οι αμυντικοί της Θύελλας πρόλαβαν τελικά να διώξουν.

49′ Κεφαλιά του Μπρέσεβιτς, στην αγκαλιά του Κατσούλη η μπάλα.
55′ Σουτ από τον Πλατέλλα, η μπάλα ψηλά άουτ.
62′ Εκτέλεση φάουλ από τον Πλατέλλα, η μπάλα ψηλά άουτ.
64′ Σουτ του Ανάκογλου δυνατό, η μπάλα άουτ.
74′ Σουτ του Σταθάκη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κατσούλης.
76′ Νέο σουτ από τον Ανάκογλου, ψηλά άουτ.
82′ Δυνατό σουτ από τον Τσουκαλά, η μπάλα κατέληξε άουτ.
83′ Σούταρε ο Ράμα, η μπάλα στην αγκαλιά του Κατσούλη.
90′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Μπρέσεβιτς, ο οποίος σούταρε και υποχρέωσε τον Κατσούλη σε εντυπωσιακή επέμβαση.
90+4′ 1-0 Κόρνερ για τη Θύελλα, λάθος του Σταθάκη, ο Μητρόπουλος επωφελήθηκε και σκόραρε για τους τυπικά γηπεδούχους!
90+6’Σουτ του Μπρέσεβιτς από κοντά, απόκρουσε ο Κατσούλης!

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ – ΑΕΚ 1-0

Γκολ: 90+4′ Μητρόπουλος
Διαιτητής: Μακρυπόδης.
Βοηθοί: Γκραβέρας, Γκουτσόπουλος
Κίτρινες: Μαντζώρος, Nτούνης, Κατσούγκρης – Σταθάκης.
Κόκκινες: –

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ (Αρχοντάκης): Κατσούλης, Μαντζώρος, Καμπάσης, Σερέτης, Τασόπουλος, Ντούνης, Χαρακτίδης, Ανδράλας (85′ Πασάς), Γεραγκέλης (90′ Μητρόπουλος), Κατσούγκρης, Ραμπαβήλας (68′ Δημοσπύρος).
ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Τσουκαλάς, Πεταυράκης (52′ Γεωργέας), Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής (52′ Ράμα), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς.