Η Άρσεναλ στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ (video)

Μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι στο «Έμιρειτς» η Άρσεναλ επικράτησε της Μπλάκπουλ με 2-1 και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Οι «κανονιέρηδες έκαναν το 1-0 στο 34’ όταν μετά από ωραία μπαλιά του Γκεντουζί στην καρδιά της άμυνας ο Λιχστάινερ με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό από φάσεις αλλά η επανάληψη ήταν άκρως συναρπαστική.

Στο 50’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 όταν μετά το γύρισμα του Τζένκινσον ο νεαρός Σμιθ Ρόουβ με σουτ σημείωσε το πρώτο του επαγγελματικό γκολ μπροστά στους φίλους της Άρσεναλ.

Στο 53’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Πόντι Ο’ Κόνορ.

Στο 56’ η Άρσεναλ έμεινε με δέκα παίκτες όταν ο Γκεντουζί κράτησε τον Τόμπσον κι αντίκρυσε την δεύτερη του κίτρινη στο ματς.

Στο 67’ μετά από κόρνερ του Τόμπσον με κεφαλιά ο Ο’ Κόνορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Όμως ο ίδιος παίκτης στο 84’ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ πάνω στον Ομπαμεγιάνγκ.

Τίποτε δεν άλλαξε στην συνέχεια με την Άρσεναλ να παίρνει το εισητήριο για τα προημιτελικά για 3η συνεχόμενη χρονιά.